הרב מני אבן ישראל, מנכ"ל מרכז שטיינזלץ, התארח באולפן ערוץ 7 לקראת יום השנה הראשון לפטירת אביו הרב עדין אבן ישראל שבי"ז באב יחול יום השנה הראשון לפטירתו וסיפר על המיזם החדש של המרכז.

"כבר בחייו, התחלנו להגות בנושא של איך משיקים את כל האינפורמציה הבלתי-נגמרת, בצורה יותר נגישה לציבור הרחב, שתהיה זמינה לכל אחד בכל מדיה דיגיטלית. נשיק אפליקציה שמכילה את רוב החומרים שלנו ומכילה את רוב החומרים שלנו - כולל אודיו ווידאו. אנחנו נציע ללמוד יחד איתנו משניות ומקווים שנוכל לסיים אותן הרבה פעמים. הפנים שלנו לעתיד", מספר הרב אבן ישראל.

הוא מסביר את הייחודיות שבפרוייקט פירוש הגמרא של אביו. "הוא עשה שני דברים מאוד משמעותיים. הנחת היסוד שלו היתה שיש דברים שלא צריך לריב עליהם ולהתעמק בהם כי זה לא עוזר לי. אף אחד כמעט לא יודע ארמית והיא אינה פעילה באמת. ללמוד אותה לוקח המון זמן. אז קודם כל הוא פישט את השפה. לקח את אוצר המלים שלפני אלפיים שנה וקידם אותו לשפה המודרנית - גם באנגלית ובצרפתית".

"כשאבי פנה אלי בשלהי 2003 ואמר לי בוא תעבוד אצלי. ביקשתי ממנו להסביר את החידוש הגדול והוא אמר: 'אנחנו לוקחים את כל הפירושים בעולם ועושים מהם קו אחד - והוא הכי קריא שיש. אני יכול לקחת ארבע דעות שונות ולחבר אותן יחד - כי זה הדבר שהכי יקל על הקורא לקרוא. כשאתה קורה את הפירוש שלו לתנ"ך זה מדהים. לפעמים יש 15 פירושים בדף אחד והוא מחבר אותם", הוא מוסיף.

לדבריו, "בפעם הראשונה שהתחילו בתהליך של בניית הספר פנו לרב משה פיינשטיין זצ"ל וביקשו שייתן הסכמה. הוא כתב שהספר הזה לא נועד רק לאנשים רגילים שלומדים ביום יום, אלא עוזר גם לתלמידי חכמים בתוספות ובעיונים שלו ומוסיף עוד גוונים ללימוד".

האם נותרו עוד ספרים של אביו שלא יצאו לאור? "היו דברים שהוא לא הספיק לערוך. אני מתאר לעצמי שהיו מאות דבריו שרצה לכתוב והוא לא כתב. אני עובר עכשיו על המחשב שלו. הוא השתמש המחשב משנים מאוד מוקדמות ויש המון חומרים שנותרו".