המחיצה שהיא גם מראה מתקפלת - ושיעורי בית למתקדמים

הכותל המערבי, שריד בית מקדשנו, הוא מקום שמתנהל על פי כללי היהדות. הוא מקום שחוקיו נקבעו מאז ומעולם, מדורי דורות, להיות על פי כללי היהדות.

ד"ר רינה אזולאי , י"ב באב תשפ"א

המחיצה שהיא גם מראה מתקפלת - ושיעורי בית למתקדמים-ערוץ 7
הכותל המערבי
הקרן למורשת הכותל המערבי

בשולי האירוע בכותל הדרומי בערב תשעה באב, ארצה להציג מבט קצת שונה על האירוע, ומה ניתן ללמוד ממנו, ומדוע יש כאן סוג של "תמונת מראה", שחשובה עבור כולנו.

אז מה היה לנו שם? חבורה של צעירים שומרי מצוות, "העיזה" להגיע אל הכותל הדרומי בתשעת הימים, עם מחיצה ניידת, ולהתפלל על פי היהדות. הם לא עברו על שום חוק ולא עברו על שום תקנה. לא עישנו, לא ירקו ואפילו לא פיצחו גרעינים. הם לא עשו שום פעולה שפוגעת במישהו. בסך הכל הם הגיעו לרחבת הכותל הדרומי, מקום קדוש על פי היהדות, כדי להתפלל בו על פי כללי היהדות.

הכותל הדרומי היה ריק ("כדרכו"), ואותה קבוצה עדינה ומנומסת פשוט התפללה בו תפילה יהודית. תפילה כמו שהתפלל העם שלנו במשך מאות דורות, מאז תוקנה התפילה בידי הנביאים וחז"ל ואנשי כנסת הגדולה. תפילה כמו שהתפללו הסבא והסבתא של כולנו, תפילו כמו שהתפללו גם הסבא וסבתא של כמה עסקנים קונסרבטיבים, שהגיעו לשם בליל תשעה באב, בכדי למחות במתפללים.

"זה נראה לכם סביר להביא מחיצה למקום של תפילה "שוויונית"?" שואלת אותם פעילה קונסרבטיבית, שמשום מה לא שואלת את עצמה אם זה נראה לה סביר לעשות פולחן פוגעני נגד היהדות בתוך עזרת הנשים היהודית שבכותל, כל ראש חודש, מול זעקות הכאב של הנשים המאמינות.

"באתם לכאן כדי להפריע" זועק ד"ר יזהר הס אל עבר הבנות המתפללות בעזרת הנשים, "שפתותיכן נעות בלי שום כוונה" הוא מתיימר לטעון. "המעשה הזה (של תפילה עם מחיצה. ר.א.) הוא מעשה של שנאת חינם, רע בעיני השם ורע בעיני אדם". הוא טוען, כביכול היה הדוקטורט שלו בבחינת כליות ולב.

ורק משהו אחד כולם שכחו. ואיש לא הזכיר. ואיש לא דיבר. וכל מי שטרחו להגיב ולמחות, וכל מי שטרחו להביע זעזוע או להטיף מוסר, אף אחד מהם לא זכר להזכיר עובדה אחת, חשובה ומרכזית, שהיא "הטוויסט בעלילה":

בדיוק אותה קבוצה של עסקנים קונסרבטיבים ורפורמים, בראשית ח"כ גלעד קריב וד"ר יזהר הס והנלווים אליהם, "נוהגת" לתמוך בצורה אקטיבית ב"נשות הפרובוקציה" ה"קונסרבטיביות-רפורמיות", המגיעות כל ראש חודש לתוך הכותל המערבי, לתוך עזרת הנשים המרכזית המיועדת לתפילות על פי היהדות, ומקיימות בו פולחן פוגעני שאסור על פי היהדות, ושפוגע ברגשי הדת של רבבות הנשים המתפללות במקום.

בדיוק אותה קבוצה שזעקה פה זעקה גדולה ומרה, "יודעת היטב" להגיע כל ראש חודש לכותל המרכזי, המנוהל על פי היהדות, כדי להשתתף בפעילות של קבוצה לא אורתודוכסית, שמגיעה דווקא, להכעיס, לעזרת הנשים האורתודוכסית, כדי לומר דווקא שם סידרה של טקסטים מזויפים, שמורדים בעבודת המקדש, שמחקו את עבודת המקדש, טקסטים שמחקו את אישי ישראל! כדי לעשות דווקא שם פולחן המורכב מברכות לבטלה שאסורות על פי "לא תישא את שם ה' לשוא". כדי לרקוד דווקא שם ריקוד המורכב מ"ג'סטות" מומצאות, שמביעות התרסה ופגיעה ברגשי הדת של רבבות המתפללות המאמינות בעזרת הנשים. כדי להנות ולגחך וללעוג לכל אישה מאמינה שרואה אותן ומזדעזעת ומוחה על עלבון המסורת היהודית הנפלאה שלנו, של כולנו.

הכותל המערבי, שריד בית מקדשנו, הוא מקום שמתנהל על פי כללי היהדות. הוא מקום שחוקיו נקבעו מאז ומעולם, מדורי דורות, להיות על פי כללי היהדות. הוא מקום שתקנותיו הרוחניות הונהגו מחדש אחרי מלחמת ששת הימים, על ידי הרב הצדיק הרב מאיר יהודה גץ זצ"ל, אביו השכול של החייל אבנר גץ הי"ד, שנפל על שחרור הכותל. מקום יקר וקדוש זה, שריד בית מקדשנו, מתחלל בעוונותינו מדי ראש חודש, ובדיוק אותה קבוצה שזעקה כאן זעקות "געוואלד", היא הקבוצה שמגיעה בראשי חודשים כדי להשתתף, או כדי לתמוך, בחילול עזרת הנשים המיועדת לתפילות על פי היהדות, עם פולחן המורכב מטקסטים פוגעניים נגד היהדות, ונגד י"ג עיקרי האמונה.

ואתם, ד"ר הס וח"כ קריב, שכל כך נזעקתם וזעקתם מרה: אם כל כך מפריעה לכם ה"פלישה" לרחבה הדרומית, למה אתם תומכים ב"פלישה" ההיא, הפוגענית, מדי חודש בחודשו, לתוך רחבת עזרת הנשים, המיועדת לתפילות על פי היהדות, תוך ביצוע פולחן אנטי יהודי של ברכות לבטלה, האסור על פי ההלכה, ותוך פגיעה ברגשי הדת של המתפללות המאמינות?

והרי הבחורים הצעירים והמנומסים שבאו לכותל הדרומי, בעומדו ריק, והביאו איתם מחיצה, לא עברו על שום "עוון" רפורמי, וגם לא על שום חוק ישראלי, וגם לא על שום כלל מוסרי, ולעומתן, הקבוצה הפולשת הרפורמית, "נשות הפרובוקציה" בכותל, כן עוברת על חוקי היהדות! כן עוברת ברכות לבטלה שאסורות משום "לא תישא את שם ה' לשוא"! כן עוברות על החוק נגד פגיעה ברגשי דת! ואתם תומכים בהן בצורה אקטיבית!

ואם היה לכם קורטוב של מצפון, קורטוב של הגינות, קורטוב של חוש מוסר, הרי הייתם מבינים שהמחיצה שהביאו חבורת הצעירים החביבים האלו היא לא רק מחיצה. היא גם מראה. היא מראה עדינה, חיננית ומתקפלת, שמראה לכם בעדינות, בנימוס, ובזעיר אנפין, גרעין קטן ומיניאטורי, של המעשה הכל כך כואב הזה, שנעשה נגד היהדות, בתוך עזרת הנשים המיועדת לתפילה על פי היהדות, מדי חודש בחודשו, מדי חודש בחודשו, תוך גרימה לכאב ולחרדות איומות לאלפי נשים בעזרת הנשים, שזועקות לנוכח הזוועה של חילול המקום הקדוש כל כך,והכל בתמיכתכם המלאה.

ולכן, מה שאתם רואים מולכם, אינו אלא תמונת מראה: את עצמכם אתם רואים. את מעשיכם אתם רואים. ואת זעקות הכאב תפנו בבקשה כלפי עצמכם: כי את כל מה שאמרתם עכשיו, לעצמכם אמרתם. ואת הדין של עצמכם חרצתם.

כי אתם הם אלו ש"עושים הרע בעיני השם והרע בעיני אדם", מדי חודש בחודשו. כי אתם הם אלו ש"מחוללים שנאה". כי אתם הם אלו ש"צריכים לשטוף את הפה". (הכל התבטאויות שלכם שעליכם להפנות כלפי עצמכם). כי אתם הם אלו שצריכים להתבונן שוב ושוב במראה המתקפלת שהציבו בפניכם אותם צעירים מנומסים – ופשוט לראות את האמת לאמיתה. ופשוט להתעורר.

ולכל האורתודוכסים ה"מתקדמים" ו"יפי הנפש", שכל כך הפריעה להם התפילה היהודית בכותל הדרומי: עכשיו הואילו בטובכם לעשות תרגיל ל"שיעורי בית":

כמו ש"ידעתם" למחות על "הטרגדיה הנוראה" של תפילה יהודית בשטח שהוא חלק מהכותל! כך מעכשיו והלאה, בשם הצדק והיושר וה"קל וחומר", מעכשיו והלאה עליכם למחות מדי חודש בחודשו, בדיוק באותן מטבעות לשון בהן השתמשתם כלפי התפילה היהודית בכותל הדרומי, כלפי כל אירוע של תפילה רפורמית אנטי יהודית בתוך הכותל המערבי, שריד בית מקדשנו, ולמחות כל ראש חודש מחדש, כל ראש חודש מחדש, עד שבעזרת השם, הטרור הרוחני הזה יפסיק.

ויהי רצון שכל אותם עסקנים מהדת הקונסרבטיבית והרפורמית, שידעו כל כך יפה לזעוק ולכעוס על "הפלישה היהודית" למקום שהוא קדוש ביהדות, פשוט ילמדו להביט בתוך המראה המתקפלת שהציבו בפניהם הבחורים העדינים והמנומסים, ויידעו להשמיע את הקולות הזועקים והכועסים האלו כלפי עצמם, לתוך ליבם, ולחזור בתשובה שלמה, ולחזור אף הם לנהוג על פי היהדות, ולהתפלל על פי האמונה, על פי המסורת, על פי הנוסח הקדוש שתיקנו לנו הנביאים והחכמים אנשי כנסת הגדולה, ולבקש אף הם גאולה, ובית מקדש, ומשיח, ועבודת האלקים, וקרבת אלקים, לכל העם היקר והקדוש שלנו, שמחכה כל כך הרבה שנים לגאולה האמיתית והשלמה, וכל כך מחכה כבר להיגאל.

ונסיים בדברי הראי"ה קוק זצ"ל: "ואם נחרבנו ונחרב העולם עמנו על ידי שנאת חינם, נשוב להיבנות, והעולם עמנו יבנה, על ידי אהבת חינם": כי אהבת חינם היא לא "רק" כלפי הרחוקים מאיתנו: היא גם כלפי הקרובים יותר מאיתנו. כי אהבת חינם היא לא רק כלפי מי שמזייף: היא גם כלפי מי שכן מדייק. כי אהבת חינם היא לא רק כלפי האדישים: היא גם כלפי מי שכן כואב לו. וגם כלפי מי שמציב בפנינו מראה.

ובאהבת ציון נשוב וניגאל, במהרה בקרוב אמן.