עופר ברקוביץ' קרא לשמר את בית הכנסת העתיק

בית הכנסת העתיק 'אחדות ישראל' עומק להיות מועבר ממקומו ב-85 השנים האחרונות בעקבות פרויקט בניין דירות שנבנה במקום.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ב באב תשפ"א

עופר ברקוביץ' קרא לשמר את בית הכנסת העתיק-ערוץ 7
עופר ברקוביץ
Photo by Noam Revkin Fenton/Flash90

יו"ר סיעת התעוררות עופר ברקוביץ' שיגר באחרונה מכתב ליו"ר ועדת שימור בירושלים יוחנן וייצמן, ובו דרש לשמר את בית הכנסת העתיק 'אחדות ישראל' עליו עומד להיבנות בניין דירות.

לדבריו, "בשטחו של מתחם בית חינוך יתומים כללי השוכן ברחוב יפו 91, מקודמת בימים אלה על-ידי בעלי-הקרקע תכנית לבנייתם של מגדלים רבי-קומות, זאת בדומה לפרויקטים אחרים לאורך רחוב יפו וציר הרכבת הקלה".

"בניין בית היתומים עומד על מכונו זה קרוב ל-120 שנים ובין כתליו אצורים היסטוריה, ציונות וחלוציות הכרוכים עם קורותיה של העיר ירושלים", הוסיף. "זולת שימושיו הרבים, מהווה המתחם זה כ-85 שנים משכן לבית הכנסת 'אחדות ישראל' ע"ש עולי הגרדום", ציין.

"בית הכנסת, הנמצא בקומה השנייה של האגף הצפוני הוא בעל חשיבות היסטורית, תרבותית ודתית שלא תסולא בפז, וזה מכמה היבטים: מקום תפילתם של חברי המחתרות היהודית במלחמת הקוממיות והמערכה על שחרור ירושלים. עד ימים אלה נוהגים להתפלל ותיקי המחתרות בבית הכנסת לצד צעירים תושבי האזור", כתב.

הוא הוסיף: "זאת ועוד, באתר אף מצוי סליק מימי המחתרות המשקף את ערכו ההיסטורי-ציוני בסיפורה של המערכה על ירושלים. בבית הכנסת מוצבים מספר לוחות זיכרון שנקבעו בימי בחרותה של המדינה ואשר מנציחים את גבורתם של לוחמי ישראל ועולי הגדרום שחירפו נפשם על תקומת וקוממיות ישראל. בבית הכנסת ריהוט עתיק ויחודי הכולל בין היתר את עמוד התפילה של הרב אריה לוין ('אבי אסירי המחתרות') הנושא את שמו חרוט עליו".

לכן ביקש: "ראוי הוא כי יוכן תיק תיעוד לבית הכנסת, ולהכניסו לכרטסת השימור העירונית. כמו כן הבטחת האפשרות לקיים אירועים מרובי משתתפים בחצר המתחם ביום ירושלים ויום העצמאות".