יצחק הרצוג
יצחק הרצוג צילום: Avshalom Sassoni/Flash90

נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל אירחו היום (רביעי) את טקס האזכרה הממלכתי המשותף לנשיאי וראשי ממשלות ישראל שהלכו לעולמם.

השנה הוקדש הטקס להנצחת הנשיא הרביעי אפרים קציר ז"ל וראש הממשלה השביעי יצחק שמיר ז"ל. בטקס נשאו דברים נשיא המדינה וראש הממשלה נפתלי בנט. עוד השתתפו בטקס יו"ר הכנסת מיקי לוי ונשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות.

בפתח דבריו אמר הנשיא, "בימים אלו, בהם יש הקוראים לחרם על ישראל, אין לי ספק שכל ראשי הממשלה וכל נשיאי ישראל לדורותיהם, ובוודאי גם ראש הממשלה שמיר, היו מגיבים בחריפות רבה לקריאות החרם המתועבות נגד ישראל ונגד אזרחי ישראל".

"החרם נגד ישראל הוא סוג חדש של טרור, טרור כלכלי, טרור המנסה לפגוע באזרחי ישראל ובכלכלת ישראל. עלינו להתנגד לחרם ולטרור הזה מכל סוג שהוא. קמפיין ה-BDS אינו רודף שלום ומבקש לערער את עצם קיומה של מדינת ישראל. הוא מכוון את חיציו כנגד הכלכלה הישראלית", הוסיף הרצוג.

לדבריו, "ראש הממשלה יצחק שמיר, היה אביה מולידה של ממשלת האחדות, כמושג וּכְמעשה. דווקא הוא, מפקד הלח"י, איש ארץ ישראל השלמה בכל רמ"ח איבריו, התעקש גם כשלא היה חייב להקים ממשלות אחדות והוביל אותה להישגים מרשימים בנחישות ובעקביות. אנחנו נוטים לחשוב היום שזה או-או – או להיות אידיאולוג או להיות איש אחדות, שהרי אחדות דורשת פשרה. אבל לא היה אידיאולוג אישי ימין מובהק כמו יצחק שמיר ולא היה איש אחדות קיצוני כמוהו".

בסוף דבריו פנה הנשיא לראש הממשלה ואמר, "אדוני ראש הממשלה, אני יודע שאתה וחבריך לממשלה חושבים בדיוק כך, ואני מייחל, עבור כל העם בישראל שככה תעשו ותפעלו, למען אחדות ישראל כולה".

ראש הממשלה בנט אמר בטקס: "מנהיגיה של ישראל לדורותיה - כמו שראינו, שונים זה מזה. יש בהם בני הארץ, ומי שעלו אליה מקצוות תבל. יש בהם נציגים לתנועת העבודה ההיסטורית, ומי שמקורם, כמו יצחק שמיר, בצידה השני של המפה האידאולוגית.

''יש מי שניווטו את המדינה בעיתות מלחמה, ויש שהובילו להסכמי שלום. אבל לצד השונות, בולט מכנה משותף אחד לכל המנהיגים שעם זכרם אנו מתייחדים היום - זה הכוח המניע שלהם, היסוד לפעולתם. זו אהבתם הגדולה ומסירותם לארץ ולעם שלנו. היסוד הזה עמד בבסיס עשייתם והוא שהוביל את דרכם.

''אהבה למדינה ישראל, מחויבות מוחלטת לעתידה, מסירות אין קץ לשליחות שהוטלה על כתפיהם. בכל יום בו אני עושה את דרכי למשרדי בלשכת ראש הממשלה, מלווים אותי בכניסה התצלומים של ראשי הממשלה שהיו ואינם עוד''.

בנט אמר: ''תמונותיהם, רובן בשחור לבן, ניבטות מעבר למסגרת הזכוכית, ומהוות עבורי מסר של מחויבות ושל המשכיות. את מקל השליחים שאחזו הם בשעתם – קיבלתי לידיי אך לאחרונה, ובחרדת קודש אני נושא אותו.

''מכובדיי, ההיסטוריה של מדינת ישראל, ההווה שלה ועתידה – קשורים אלו באלו. אין לנו תכלית ואין לנו תוחלת אם לא נזכור ונכבד את אלו שהיו כאן לפנינו והובילו את הדרך. הם - שרצו טוב לעמם ושנתנו את המיטב למדינתם''.

ראש הממשלה המשיך: ''לכם, בני משפחותיהם היקרים הנמצאים איתנו היום, אני מבקש לומר: הסבא, הסבתא והאבא שאתם הכרתם מקרוב, היו, במידת-מה, גם אבא וסבא לכל אזרחי המדינה. אזרחי ישראל זוכרים אותם, מוקירים אותם, ורבים מהם פוסעים בדרכם גם שנים ארוכות אחר לכתם.

''הקשר בין נשיאי ישראל לראשי הממשלה ידעו לאורך שנים עליות ומורדות, אבל קשר חזק ביניהם מהווה מקור עוצמה בעולם, ומקור לחוסן פנימי בתוך מדינת ישראל. אני שמח, אדוני הנשיא, שכיום הקשר הזה חזק ואיתן.

''בשם ממשלת ישראל, אני מבטיח שנמשיך להעלות על נס את תרומתם ומורשתם של אבות האומה, ונפעל מתוך תחושת שליחות ואחריות על בסיס היסודות האיתנים שהם הותירו לנו. יהי זכרם ברוך".