"עונת העלייה" יצאה לדרך: 160 עולים חדשים מצרפת נחתו בישראל

בין העולים ישנם רופאים, עורכי דין, מורים, מהנדסים, אנשי שיווק ותקשורת. אחרי נחיתתם נשלחו העולים לבידוד ביתי. "העם היהודי ממשיך להגיע להגיע אל זרועותיה הפתוחות של מדינת ישראל''.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , י"ב באב תשפ"א

"עונת העלייה" יצאה לדרך: 160 עולים חדשים מצרפת נחתו בישראל-ערוץ 7
ז'ה טם ישראל
צילום: נגה מלסה

טיסת עולים שעל סיפונה כ-160 עולים חדשים מצרפת נחתה היום (רביעי) בנמל התעופה בן גוריון.

בין 160 העולים שנחתו היום מצרפת ישנם רופאים, עורכי דין, מורים, מהנדסים, אנשי שיווק ותקשורת ועוד. עוד הגיעו בטיסה 46 ילדים וצעירים מתחת לגיל 18 שיצטרפו למערכת החינוך הישראלית בתום החופש הגדול.

אחרי נחיתתם בנתב"ג יכנסו העולים מצרפת לבידוד ביתי, בהתאם להנחיות הרשויות המוסמכות, ולאחר מכן ישתלבו במגוון מסלולי קליטה ברחבי הארץ.

טיסה זו לוותה מפריז על ידי שרת העלייה והקליטה, פנינה תמנו שטה, ששבה מביקור עבודה בקהילה היהודית בצרפת על רקע ההתעניינות הגוברת בעלייה לישראל.

צילום: נגה מלסה

על פי נתוני משרד העלייה והקליטה והסוכנות היהודית מראשית השנה חל זינוק של 137% במספר העולים מצרפת ביחס לתקופה המקבילה אשתקד.

העלייה לישראל לא נפסקה מעולם והיא נמשכת גם בתקופה מאתגרת זו, בצל מגבלות הקורונה ועל פי ההנחיות הקפדניות של הרשויות המוסמכות בישראל. על פי הערכות משרד העלייה והקליטה והסוכנות היהודית, אלפי עולים חדשים צפויים לעלות לישראל במהלך חודשי הקיץ מכל רחבי תבל כדי לבנות כאן את ביתם ועתידם.

עם נחיתתם התקבלו העולים על ידי יו"ר ההסתדרות הציונית ויו"ר הסוכנות היהודית בפועל יעקב חגואל ויו"ר קרן היסוד סם גרונדוורג, מנכ"לית הסוכנות היהודית אמירה אהרונוביץ ומנכ"ל משרד העלייה והקליטה חביב קצב.

שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה: "עם נחיתת המטוס הסתיים הביקור הראשון הרשמי שלי בקהילה היהודית בצרפת, אך לא הסתיים פרויקט העלייה מצרפת. נדבך אחד בתפקידי כשרת העלייה והקליטה הוא עידוד עלייה מכל רחבי העולם, אך נדבר שני, חשוב לא פחות, הוא ההיבט של הקליטה בארץ וההשתלבות בחברה הישראלית.

''במשך ארבעה ימים קיימתי סדרת מפגשים אינטנסיביים עם ראשי הקהילה היהודית בצרפת; גורמי ממשל, בכירים בארגון ה-OECD ועוד. נוכחתי לראות את האהבה והחיבור העמוק של הקהילה היהודית המיוחדת הזו למדינת ישראל. למדתי את האתגרים והחסמים עימם הם מתמודדים ועכשיו אני נחושה לחזור חזרה למשרדי כדי לוודא שקליטתם תיעשה על הצד הטוב ביותר", אמרה תמנו שטה.

יעקב חגואל, יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית ויו"ר הסוכנות היהודית בפועל, אמר: "העלייה לארץ היא אבן ייסוד של הרעיון הציוני. היא מלווה אותנו עוד מימיו של אברהם אבינו, היא חוצה תקופות ומשברים, מלחמות ואתגרים. גם בימים של מגיפה עולמית, ממשיך העם היהודי להגיע אל זרועותיה הפתוחות של מדינת ישראל, אל הבית האמתי של כולנו. הגעתם ארצה היום של 150 עולים, מחזקת אותנו כעם וכמדינה ואת העולים החדשים בהגשמת תחושת השייכות לאדמת ישראל. ברוכים הבאים הביתה''.

טיסת העולים מצרפת הגיעה בסיוע תרומות של הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה, קרן היסוד, ארגון נוצרים למען ישראל הולנד והשגרירות הנוצרית הבינלאומית ירושלים.

הקהילה היהודית בצרפת מונה כחצי מיליון איש והיא השלישית בגודלה בעולם מחוץ לישראל. מאז פרוץ משבר הקורונה חל זינוק דרמטי בהתעניינות בעליה לישראל בקרב יהודי צרפת. על פי נתוני הסוכנות היהודית ומשרד העלייה והקליטה במחצית הראשונה של השנה עלו כ 1,370 עולים, גידול של 137% לעומת התקופה המקבילה אשתקד שבמהלכה עלו 578 עולים.

עוד עולה מהנתונים כי בשנת הקורונה (שנת 2020) חל זינוק דרמטי בפתיחת תיקי עליה מצרפת ונפתחו למעלה מ-6,000 תיקי עליה לעומת 2,475 איש שפתחו תיקי עליה בשנת 2019. ההתעניינות בעליה נמשכת גם במחצית הראשונה של שנת 2021 שבהלכה נפתחו עד כה 2390 תיקי עליה. בחמ״ל העלייה של הסוכנות היהודית, הפועל בתמיכת משרד העלייה והקליטה, התקבלו למעלה מ- 14 אלף שיחות מאנשים המתעניינים בעליה לישראל.

מן הנתונים של משרד העלייה והקליטה והסוכנות היהודית עולה כי בעשור האחרון עלו לישראל מצרפת מספר שיא של 39,592 עולים; מקום המדינה ועד היום עלו כ-125 אלף עולים חדשים מצרפת לבדה. 23 אחוזים מן העולים הם מתחת לגיל 18. 31 אחוזים מהם בני 35-18. 12 אחוזים מהם בני 50-36. 15 אחוזים מהם בני 65-51. השאר בגיל פרישה.

ובמה עוסקים יהודי צרפת שעלו בעשור האחרון? מתברר שבעשור האחרון עלו לישראל 404 רופאים, מתוכם 22 מנתחים, 10 רופאים מרדימים, 24 רופאי נשים, רופאי ספורט, רופאי שיקום תזונה, זנירולוגים ועוד. כמו כן, עלו 74 אופטומטריסטים, 238 אופטיקאים, 77 עיתונאים, 317 עורכי דין, 102 משפטנים, 281 רואי חשבון, 12 מפיקי סרטים ועוד. כמו כן, הגיעו ארצה עולים שמקצועם לא אופייני לשוק העבודה הישראלי. כך למשל הגיע אלינו ספר כלבים, בונה אוניות, קצין כלי טיס וכן קצין כלי שיט.

רוב העולים שעלו בעשור האחרון מצרפת מתגוררים בנתניה (כ-11,000 עולים), בירושלים חיים כ-6,700 עולים, וגם תל-אביב התברכה בכ-6,500 עולים שהגיעו אליה מצרפת. את הרשימה סוגרות הערים אשדוד, רעננה, חדרה, הרצליה ואשקלון. אפילו אילת זכתה בנתח מכובד של עולים מצרפת.