ארגון חותם ו''בוחרים במשפחה'' פרסמו סרטון אנימציה חדש שבו הם מותחים ביקורת על הקריאה לחתום על הסכמי קדם נישואין.

לקראת ט''ו באב הושקה גם חוברת בנושא זוגיות ומשפחה שתחולק לזוגות העומדים להתחתן בכניסה למשרדי הרבנות, רגע לפני כניסתם לרישום לנישואין.

כיום, ארגונים דתיים מציעים לבני הזוג לחתום על הסכם ממון לפני החתונה, כדי להימנע מסכסוכים ארוכים בנוגע לרכוש, במקרה של גירושין. לטענת חותם ''עצם הרעיון לשלוח בני זוג מאוהבים לעורך דין כדי לאשר לפני הנישואין את סעיפי ההיפרדות ביניהם, עלול לפגום ביצירת הקשר והברית ולהוות גורם המעודד גירושין''.

"הסרטון בה להמחיש את האבסורד שבדבר, כיום קל יותר להתגרש וקשה יותר לפטר", אמרו בחותם. ''הבחירה בחיי זוגיות מחייבת אתחול של עולם הערכים. בחוברת החדשה, אנו מציעים לנוער להורים ולמחנכים סט ערכים יהודי, שמתמודד עם תפיסות העולם העכשוויות, ומציג להם חלופה יהודית".

זוגיות ומשפחה - ברית או חוזה? החוברת המלאה

רבנים בציונות הדתית: הסכם קדם נישואין מעודד גירושין חות"ם

הסכם קדם נישואין נחתם לפני החתונה במטרה להקטין את הסיכון של כל אחד מבני הזוג להיפגע במקרה של סיום הקשר. ההסכם המשפטי יכול לכלול הסדרת עניינים כספיים בין בני הזוג, קביעת משמרות על הילדים העתידיים או הקיימים, חלוקת רכוש במקרה של גירושין ואף מנגנון למניעת סרבנות גט של אחד הצדדים.

רבה של העיר צפת הרב שמואל אליהו אמר השבוע: "כשאתה רואה את הסכמי קדם הנישואין, אתה מבין שהם דוחפים את האנשים לגירושין. זה נכון שיש בודדי בודדים שמעגנים את נשותיהן אבל זה לא מגיע אפילו לעשירית האחוז ובגלל זה לא צריכים לעודד את כולם להתגרש".

הרב אליהו מחדד את דבריו, "אנחנו בעד הכתובה שהחזיקה מעמד אלפי שנים וניצחה ולא בעד הסכמים חדשים שאתה לא יודע מה אחריתם. אז החכם בעיניו בראשו לדעת להמשיך בדרך אבותינו לנצח".

הרב אליעזר איגרא, דיין בבית דין הגדול, מחזק את דברי הרב אליהו: "הנושא תופס מקום מרכזי הרבה יותר ממה שהיה צריך לתפוס בציבוריות. במדינה שלנו לא תמיד הכל בפרופורציות המתאימות, לפעמים חוסר פרופורציה הוא דבר מאוד לא טוב''.

הרב איגרא מביא דוגמא מהפרעות בערים המעורבות, "מה שקרה בערים המעורבות, לוד, רמלה ויפו. כביכול פוגרום שעשו היהודים בערבים. זה לא היה אפילו אחד מאלף ממה שקרה, הפוקוס (בתקשורת - עב"פ) היה כאילו ישנה השוואה".

"בכל שנה מתחתנים כ-33,000 זוגות, ומתגרשים 11,000 זוגות, כשליש. בסיכום של כמה שנים יש מעט מאוד מסורבות גט ביחס למתגרשים", סיפר הרב איגרא והשתמש בקורונה כדי להמחיש: "נותנים חיסון כי יש קורונה, אבל לא מתחילים לתת חיסון לכל המדינה על מחלה נדירה שיש למישהו, ישנם חיסונים שנותנים רק למי שנוסע לאזורים מסויימים בחו"ל".

"יש בעיה שלפעמים אחד מבני הזוג לא רוצה להתגרש, וחכמי חלם חשבו 'בוא נעשה הסכם קדם נישואין'. בתקשורת נשמע שיש הרבה נשים שלא מקבלות את הגט. כל תיק של מסורב גט מגיע לנשיא בית דין והמספריים הם אפסיים. כל זאת מעבר לשאלה ההלכתית האם גט כזה מועיל או לא.

''זה לא עוזר, אין לזה טעם", מסכם הדיין הרב איגרא, ''למעשה הוא עורבא פרח, אין לזה שום משמעות, השינויים האלו לא מעשיים, אין להם תועלת".

ארגון 'יד לאישה' מבית רשת 'אור תורה סטון', המייצג עגונות ומסורבות גט, הגיב: "תכליתם של ההסכמים למניעת סרבנות גט היא להבטיח כי בני הזוג לא יאחזו זה בזו בכח במצב בו ברי לכל כי הנישואים מתו. לא מדובר בעידוד גירושין אלא בהצלת משפחות, שבהליכי גירושין מאבדות כיוון ומחריבות את המעט שניתן עוד להציל.

''מחילה, גם לא מדובר במקרים בודדים, שכן בתי הדין עצמם מדברים על מאות מקרים בשנה. האם יקל בעיני כבוד הרבנים מאות נשים וגברים שמוחזקים בנישואים בניגוד לרצונם? לצערנו, סרבנות גט היא תופעה רווחת, כאשר השימוש בגט לצורך סחיטה והתעמרות בבן או בת הזוג תוך ניצול ציני של ההלכה, הפך לשיטה.

''ב"ה שיש מגדולי הרבנים, שמצליחים להסתכל על התופעה באומץ ולקבל את ההסכמים הללו כצורך של הדור. הקהילה היהודית צריכה לגלות אחריות חברתית ולהפוך את ההסכם לכבוד הדדי המחודש למסמך חובה בכל חתונה יהודית", לשון התגובה.

מטעם "מרכז צדק לנשים" שפיתח את "שטר לנישואין בצדק", הגיבו לדברי הרבנים: ''התופעה של סרבנות גט ובעיקר סחטנות של נשים שכמהות לגט היא תופעה קיימת ואף נפוצה, ויעידו על כך עורכי דין, טוענים רבניים וארגונים שמייצגים את אותן נשים (וגם גברים) במשך שנים של תסכול. יש להתפלא על דיינים מכהנים שעוצמים עיניים אל מול מצוקות קשות.

''חז"ל תיקנו את הכתובה כהסכם קדם נישואין שימנע עוול שהיה נפוץ בתקופתם, ובימינו כאשר נוצרו בעיות חדשות בעקבות השתנות הזמנים התורה שבעל פה מאפשרת לנו ליצור הסדר של מעין כתובה מודרנית ולהציל עשוקה מיד עושקה. מנסיוננו, הסכם קדם נישואין יעיל ביותר בשעת צרה, לרוב אפילו טרם הפנייה לבית הדין הרבני ואנחנו מעודדים כל זוג אוהב לחשוב על הסובבים אותו, לחתום על הסכם ובכך להגדיל את מעגל החותמים ולצמצם את מספרן של מסורבות הגט'', נמסר.