אריאל הנדלר
אריאל הנדלר צילום: חופשי

הפסיכולוג הקנדי, פרופ' ג'ורדון פיטרסון, נאבק על האפשרות לומר את האמת ללא שישתיקו אותו.

אחת הטענות המפורסמות שלו היא שיש עובדות ומחקרים בעולם המראים על הבדלים מהותיים בין גברים לנשים שלא נגרמים בעקבות הבניה חברתית, אך מנגד הגישה הפרוגרסיבית מזלזלת באמירותיו וטוענת שאין הבדל כלל בין גברים לנשים.

הדוגמא הבולטת שהוא מביא היא שדווקא במדינות הכי 'מתקדמות' בעולם, שמחנכים לשוויון גמור ללא הבדלים בין גברים לנשים, נוצרת תוצאה הפוכה למה שהפרוגרסיביים צפו. מחקרים מראים שדווקא במדינות אלו יש את ההבדל הגדול ביותר בשוק העבודה בין גברים לנשים. ככל שמחנכים את הנשים בצורה חופשית יותר וללא הבניה חברתית, כך הנשים בוחרות מעצמן ללכת למקצועות 'נשיים' יותר (מקצועות שיש בהם אינטראקציה בין אנשים, לדוגמא סיעוד ועבודה סוציאלית).

ממחקרים אלו רואים בבירור שיש הבדלים מסויימים בין גברים לנשים. אלא שהפרוגרסיביים לעולם לא יתנו לעובדות לבלבל אותם. הם כבר ירו את החץ ומסביבו הם מציירים את המטרה.

זה ההבדל בין פיטרסון לבינם, אחד רודף אחר האמת, ואחד מונע מפוזיציה.

גם אצלנו חטא הפוזיציה התפשט. ויכוחים רבים אינם נעשים מתוך חתירה לאמת, אלא מתוך פוזיציה. וכשזה כך - אפשר להפר הבטחות ולמסמס את הדברים שהאמנת בהם לפני דקה. הרי האמת לא משנה בכלל, אלא רק הפוזיציה.

כך קמה כת "רק לא ביבי", הרואה בכל דבר שביבי עושה עוול והרס הדמוקרטיה. הכת הזו שנים הפיצה רעל ושנאה, אך לאחר שהצליחה להוריד את נתניהו, אנשיה נהיו צדקנים שקוראים להתנהג בממלכתיות, למרות שרק לפני חודש וחצי הם האשימו את נתניהו על כך שיצא למלחמה משיקולים אישיים – שזוהי האשמה חמורה ביותר. מצד אחד לטענתם החוק הנורבגי היה מושחת והחוק להגבלות בקורונה היה הרס הדמוקרטיה, אך לאחר שנה פתאום להם מותר. מצד אחד מירב מיכאלי התנהגה כגיבורה שעומדת על עקרונותיה, כאשר לא נכנסה לממשלת נתניהו-גנץ, אך מנגד עמיחי שיקלי הוא עריק.

מנגד, יש את הביביסטים - כת "רק ביבי". הם מצדיקים כל מעשה שביבי עושה, וכמו הכת ההפוכה - לא נותנים לעובדות לבלבל אותם. אם ביבי היה מקים ממשלה עם רע''מ זה בסדר, אבל כשאחרים עושים זאת – זו פגיעה בבטחון ישראל. הם יאמרו תמיד שביבי ימני ויתמקדו בדברים הטובים שעשה, אך יתעלמו מהמחדלים שהיה אחראי להם במערכת המשפט ובנגב. כך התפרסם לאחרונה שדובר הליכוד אמר שהוא בעד להפיץ "פייק ניוז", כי הצד השני גם מתנהל כך.

כעת קמה גם קבוצה שלישית – "הבנטיסטים". ראשי מפלגתם אמרו שממשלה שנתמכת ברע''מ היא מסוכנת ושזה 'פשיטת רגל אידיאולוגית' ו'בושה וחרפה', כי 'רע''מ היא התנועה האיסלמית', והיא 'הסניף הישראלי של האחים המוסלמים שתומכים ברוצחי חיילים' (ציטוטים מפי בנט ושקד). כעת הם אומרים שמנסור עבאס הוא 'אדם הגון' ו'מנהיג אמיץ'. בנוסף, הם עוד מעיזים להאשים את בצלאל סמוטריץ' בכך שטרפד ממשלה ימנית כי 'עלה על עץ' כאשר לא הסכים להקים ממשלה עם עבאס (ובמילים אחרות – עמד בהבטחותיו הערכיות לבוחריו). "הבנטיסטים" מצדיקים כעת את כל מה שבנט עושה, בטענה שגם ביבי היה עושה את זה, אבל היכן הרדיפה אחר האמת?

לאחרונה היה קמפיין שלם שמזהיר ממלחמת אחים ושנאת חינם. זה נכון, באמת צריך להיזהר לא להידרדר לשנאה. אך מנגד אסור שטענה זו תגרום להשתקה – כי זאת רטוריקה ידועה של הגנה עצמית מתוך פוזיציה. חייבים להמשיך ולהתווכח במישור הערכי, ולא למסמס את הוויכוח. דווקא הנסיון להעלים את הוויכוח הערכי יגרום למחלוקת שלא לשם שמיים ולשנאה גדולה יותר.

לא יתכן שמתוך פוזיציה נשנה את ערכינו, ולא יעלה על הדעת שמתוך פוזיציה מישהו יחשוב פתאום שממשלה שנשענת על רע"מ היא בסדר. לגיטימי לחשוב שלא היתה ברירה וזה הרע במיעוטו, אבל צריך להיזהר לא להפוך את האילוץ לדבר נורמאלי.

רק מתוך חתירה לאמת ולערכים ניתן לנהל מחלוקת לשם שמיים. כך גם ניתן להבין את הכאב והצעקה של הצד השני במחלוקת, עד כדי כך שהוא מעונין להפיל את הממשלה הזאת כמעט בכל מחיר. הרי בעיניו זו סכנה מוחשית, כפי שבנט בעצמו דיבר עד לא מזמן.

גם מפלגת הציונות הדתית מתנהלת בצורה שמעוררת ביקורת. מי שחושב שדרכם החריפה אינה טובה וגורמת לפירוד בעם – צריך להתנגד לדרך זו, ולא לדבוק בה מתוך פוזיציה.

כשהפוזיציה משתלטת על השיח אז הדיון כבר לא רלוונטי. השיח נהיה שקרי והאמת לא מעניינת אף אחד. כך לעולם לא נגיע אל השלום – כי השלום תלוי בחיפוש האמת והטוב. רק כאשר יהיה שיח ערכי ודיון אמיתי ומכבד, שלא מטיל דופי בכוונות של הצד השני, יתקיים בנו 'האמת והשלום אהבו'.

בואו נתקן יחד. נצא מפוזיציה ונדבר בצורה עניינית.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו