מנכ"ל משרד הבריאות: לא צריכים סיוע מנתניהו

פרופסור נחמן אש התייחס לשיחה של ראש האופוזיציה עם מנכ"לי פייזר ומודרנה: "ההחלטה היא של גורמי המקצוע. הקשר שלנו עם מודרנה ופייזר הוא ישיר"

ערוץ 7 , י"ג באב תשפ"א

מנכ"ל משרד הבריאות: לא צריכים סיוע מנתניהו-ערוץ 7
נחמן אש
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

מנכ"ל משרד הבריאות הפרופסור נחמן אש התייחס היום (חמישי) לשיחה של ראש האופוזיציה בנימין נתניהו עם מנכ"לי פייזר ומודרנה, ואמר: "אנחנו לא צריכים את הסיוע הזה".

בריאיון לירון דקל וחיים לוינסון בכאן רשת ב הוסיף אש: "אני מכבד את דעתו, אבל ההחלטה היא של גורמי המקצוע. הקשר שלנו עם פייזר ומודרנה הוא ישיר".

על התפרצות זן הדלתא אמר מנכ"ל משרד הבריאות כי "אני מבין שההנחיות שלנו מורכבות ומשתנות, אבל זה ברור שחלק מהציבור לא איתנו. אני אומר לא לטוס לחו"ל ואנחנו רואים את הנתונים בשדה התעופה".

פרופ' אש הסביר כי "אנחנו מנסים לעשות משהו מידתי. צריך להקפיד על הבידוד".

בתוך כך, משרד הבריאות נערך להוספת עשרות מדינות לרשימת היעדים שמחייבים בידוד. נבחנת לראשונה אפשרות להוסיף את ארצות הברית לרשימת היעדים שמחייבים בידוד. בכאן 11 דווח כי ברקע העלייה בתחלואה, מעבדות הבדיקות לגילוי קורונה נמצאות תחת עומס כבד ועל סף קריסה. במעבדות נערכים לעבודה גם במשמרות לילה, לקראת העלייה הצפויה במספר הבדיקות.

משרד הבריאות הודיע לקופות החולים כי בעוד שבוע הן יוכלו להזמין חיסונים נגד קורונה של חברת מודרנה. מתחילת חודש אוגוסט, ניפוק חיסוני פייזר יהיה רק עבור מנה שנייה לכלל האוכלוסייה, למעט לגילי 12-18 שימשיכו להתחסן בפייזר עד להודעה חדשה. אדם שחוסן בחיסון של מודרנה במנה הראשונה יקבל מנה שנייה גם של מודרנה.

אתמול אמר שר הבריאות ניצן הורוביץ בתדרוך לתקשורת כי בשבוע הבא ייפרשו עמדות לבדיקות קורונה מהירות שיופעלו על ידי מד"א וחברות אחרות. כמו כן, תהיה אפשרות לרכוש ערכות לבדיקה עצמית.

לדבריו, "כמו בכל העולם, גם בישראל אנחנו מתמודדים עם עלייה משמעותית בתחלואה בעקבות זן הדלתא. זה זן מדבק ומסוכן יותר. אנחנו צפויים לראות עלייה בנתוני ההדבקה בשבועות הקרובים וגם במספר החולים קשה". השר הורוביץ קרא לציבור: "אל תהיו שאננים, מצפים לנו חודשים ארוכים של מאבק בווריאנט הדלתא. אני מבקש בכל לשון של בקשה - כדי שלא ניאלץ להגיע להגבלות, קחו אחריות אישית, סולידריות חברתית, אפשרו לנו להמשיך בשגרת החיים לצד הקורונה".