המאמצים של השר בר-לב למען הערבייה החברה בארגון טרור

השר לביטחון פנים עמר בר-לב התפאר בעיתון 'הארץ' במאמציו למען החברה בארגון הטרור חאלדה ג'ראר.

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , י"ג באב תשפ"א

המאמצים של השר בר-לב למען הערבייה החברה בארגון טרור-ערוץ 7
עמר בר לב
צילום: הלל מאיר/TPS

לאחר שתקף אותו גדעון לוי בעיתון 'הארץ' על שלא "נקף אצבע" למען החברה בארגון הטרור חאלדה ג'ראר, התאמץ השר לביטחון פנים עמר ברלב (העבודה) להוכיח כמה מאמצים עשה למענה.

ג'ראר מרצה כעת עונש מאסר בגין חברות ונשיאת משרה בהתאחדות בלתי מותרת. בשנת 2019 נעצרה במסגרת גל מעצרים של פעילי "החזית העממית" בעקבות רצח רנה שנרב הי"ד.

היא הורשעה בעבר בעבירה של חברות בארגון טרור וכן עבירת הסתה. בגין עבירות אלה היא ישבה בכלא לתקופת מאסר של למעלה משנה.

כעת, לאחר שבתה נפטרה, ביקשה ג'ראר לצאת לחופשה מהכלא הישראלי להלווית בתה. משלא אושרה בקשה, תקף לוי בשבוע שעבר את הנוגעים בדבר במאמר נוקב.

בין השאר כתב: "ארור יהיה השר לביטחון פנים, עמר בר לב, הפחדן אטום הלב, שלא נקף אצבע לשינוי החלטת הרשע הזאת. וארור מכולם השב"כ, שעומד בוודאי מאחורי ההחלטה, כמו שהוא עומד מאחורי הרבה יותר ממה שאנחנו יודעים".

"ארורים יהיו כל מי ששותפים להחלטה המרושעת והסדיסטית הזאת, שלא לשחרר את חאלדה ג'ראר מכלאה במות בתה", הוסיף.

למחרת פרסם השר בר-לב מאמר מיוחד בעיתון 'הארץ' והתגאה במאמצים הרבים שעשה למען החברה בארגון הטרור. הוא תיאר את פנייתה של ח"כ עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת) אליו למען שחרור ג'ראר. לדבריו, "השבתי לח"כ תומא סלימאן שאבדוק את הנושא, ואם הדבר נתון לסמכותי אאפשר את השתתפות האם בהלוויית בתה".

"בעקבות כך פניתי לנציבת שירות בתי הסוהר, רב־גונדר קטי פרי, כדי לברר אם בסמכותה של הנציבה להתיר לאם האבלה לצאת ולהשתתף בהלוויית בתה", כתב. זאת האחרונה השיבה לו כי "לנוכח העבירות שעליהן האסירה הביטחונית מרצה את מאסרה, בקשתה אינה עומדת בתנאי הסף המאפשרים את בחינתה, כך על פי פקודת בתי הסוהר".

השר בר-לב הגדיל לעשות למען החברה בארגון הטרור. "לא הסתפקתי בכך ופניתי ליועץ המשפטי של המשרד לביטחון פנים, כדי לבחון אם למרות הוראת החוק נתונה בידי כשר לביטחון פנים הסמכות לאפשר לאסירה הביטחונית לצאת להלוויית בתה", כתב. "התשובה הפרקטית שקיבלתי היתה שלילית. כדי לשנות את הוראת החוק יש צורך בשינויי חקיקה מורכבים, שבוודאי אינם מתאפשרים בפרק הזמן הקצר שעמד לפנינו".

לבסוף תיאר את אכזבתו מכך שג'ראר תשאר לרצות את עונשה בכלא. "מצד אחד, התאכזבתי לגלות שאין ביכולתי לפקוד על הנציבה דבר שכזה. מצד אחר, רווח לי לדעת שאין בסמכותו של השר לביטחון פנים לשנות או אף להפר את הוראת החוק במדינת ישראל במחי יד", כך השר לביטחון פנים, עמר בר-לב.