ג'ודו
ג'ודוצילום: איסטוק

9 מדליות השיגה ישראל הקטנה במשחקים האולימפיים ברבות השנים. 5 מאותן המדליות האולימפיות היו בענף הג'ודו שכמו בכל אולימפיאדה מאז 1992, גם באולימפיאדת טוקיו 2020 יעמוד ענף הג'ודו וספורטאיו במוקד העניין הישראלי כשהם התקווה הגדולה לזכייה במדליות במשחקים האולימפיים שיצאו מחר לדרך באופן רשמי.

היום (חמישי), יממה לפני טקס הפתיחה ובצל התפרצות נגיף הקורונה שממשיך לגבות קורבנות ביניהם גם לא מעט ספורטאים שנאלצים שלא להופיע במשחקים האולימפיים הקרובים, הוגרלו 12 הג'ודוקאים שייצגו את ישראל לקראת התחרות היוקרתית ביותר בעולם.

הג'ודוקאים גילו מי היריבים שיחכו להם בדרך אולי אל המדליה הנכספת, אך בעיקר גילו כי הדרך לשם תהיה קשה משחשבו וציפו.

בכל יום יערכו תחרויות בשני משקלים - אחד של גברים ואחד של נשים - כשבשניהם שלושת הסיבובים הראשונים יתקיימו בין 5:00 ל-8:30 שעון ישראל, ואילו קרבות בית הניחומים, חצאי הגמר והגמרים ייערכו בין 11:00 ל-13:50, שעון ישראל.

אורי ששון, המדליסט האולימפי מריו 2016, קיבל הגרלה קשה מאוד כבר בקרב הראשון שלו בתחרות, כאשר בשלב שמינית הגמר יפגוש ככל הנראה את טדי רינר הצרפתי שזכה פעמיים ברציפות בתואר אלוף אולימפי, 10 פעמים אלוף העולם, יותר מכל ג'ודוקא אחר בהיסטוריה ו-5 פעמים אלוף אירופה., לו הפסיד כבר במשחקים האולימפיים ב-2016.

פיטר פלצ'יק שמתחרה באותה קטגוריית משקל של אורי ששון ויתחיל גם הוא את התחרות בשלב שמינית הגמר, יצטרך לנצח את יריב אסטוני או מונגולי בדרך לשלב הבא, שם יחכה לו אלוף העולם לשעבר, ארון וולף היפני. גם לי קוכמן יתקשה בהמשך התחרות כשעשוי לפגוש בשמינית הגמר את לשה בקאורי הגאורגי.

שגיא מוקי, אחת ההבטחות הישראליות למדליה באולימפיאדה, יתמודד בקרב הראשון שלו מול אדוארדו יודי סנטוס הברזילאי לקרב קשה ובשמינית יפגוש אנרי אגוטידזה מפורטוגל שכבר גבר על הישראלי רק לפני כמה חודשים. אגב, מוקי עשוי לפגוש את סעיד מולאי האיראני בשלב חצי הגמר.

אם וכאשר, המפגש של מוקי ומולאי לא יהיה המפגש היחיד בין ג'ודוקאים ישראלים לכאלה ממדינות ערביות, כאשר טוהר בוטבול ייאבק בשמינית הגמר אם יעפיל אליו נגד אחד מבין פתחי נורין האלג'יראי או מוחמד עבדלראסול הסודני, שעשויים להחרים את ההתמודדות מול ספורטאי ישראלי.

גם בקרב הנשים הישראליות צפויים להיות קשיים בדרך למדליה אולימפית, כאשר רז הרשקו תפגוש כבר בשלב שמינית הגמר את אלופת העולם מ-2019, אקירה סונה היפנית כשעוד קודם תפגוש יריבה סעודית שספק אם תתמודד מולה. קל זה לא יהיה בדרך למדליה אולימפית.