תשעה צוותי כטמ"ם מהטייסות השונות בחיל האוויר הישראלי הובילו בשבועיים האחרונים תרגיל בינלאומי ראשון מסוגו - BLUE GUARDIAN.

לקחו בו חלק גם 7 צוותים של מפעילי כטמ"ם מארה"ב, איטליה, צרפת, גרמניה ובריטניה.

במסגרת התרגיל, הטיסו הצוותים הזרים את מטוס ה"זיק" (הרמס 450). במקביל, מפעילי הכטמ"ם והחוזי של חיל האוויר הישראלי, הפעילו את מגוון הכלים של החיל לשם תרגול סיוע לכוחות קרקעיים, ביצוע משימות חוזי ואיסוף מודיעין, ושיתוף פעולה עם כוחות אוויריים שונים.

"זו פעם ראשונה שאנחנו נפגשים עם מפעילי כטמ"ם מכל העולם, ומבצעים ביחד משימות מורכבות", אמר מפקד בסיס ״פלמחים״, תא"ל יואב עמירם. "המגמה של התפתחות עולם הכטמ"ם מאיצה מאוד".

כעת נחשף גם היקף המעורבות ותרומת המערך, שלקח חלק משמעותי במבצע "שומר החומות", ובמהלכו בוצעו כ-643 גיחות של מטוסים מאוישים מרחוק למשימות שונות. "ביצענו יותר מששת אלפים שעות טיסה, ושמרנו על רצף מבצעי של מספר רב של כלים מעל הרצועה", הוסיף תא"ל עמירם.

"מערך הכטמ"ם", המשיך מפקד פלמחים, "איפשר להביא את הכוח האווירי של חה"א ושל צה"ל כולו בשדה קרב מורכב ומאוכלס, שבו אנחנו צריכים למצוא את האויב ולצמצם את הפגיעה בבלתי מעורבים".

בצה"ל אומרים שהתרגיל עזר לחזק את הקשרים המקצועיים ולהכין את החיל למגוון רחב של תרחישים, ואף תירגל את המפעילים במתארים שונים, מה שמאפשר אתגר איכותי למפעילי הכטמ"ם ולצוותים הטכניים.