דני דיין
דני דיין צילום: Gershon Elinson/Flash90

שרת החינוך יפעת שאשא ביטון החליטה למנות את קונסול ישראל בניו יורק לשעבר דני דיין לתפקיד יו"ר יד ושם. כך דווח בעיתון מעריב.

בעבר היה דיין חבר מועצת יד ושם ויו"ר מועצת יש"ע. בבחירות האחרונות התמודד לכנסת מטעם מפלגת תקווה חדשה, אולם לא הצליח להיכנס לכנסת.

לפני כשמונה חודשים דווח על כוונתו של ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו למנות את תא''ל במיל' אפי איתם לתפקיד יו"ר יד ושם. הפרסומים גררו גל ביקורת נרחב נגד המינוי הצפוי והוא לא אושר בממשלה הקודמת.

בתוך כך, שר החוץ יאיר לפיד החליט למנות את קולט אביטל לנציגתו בהנהלת יד ושם בירושלים. קולט אביטל היא ניצולת שואה מרומניה, יושבת ראש מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל, ומילאה תפקידים ציבוריים רבים.

שר החוץ לפיד: ״קולט אביטל תהיה נכס בהנהלת יד ושם. ההיסטוריה והניסיון שלה הם חלק מהסיפור הישראלי של העם היהודי. זיכרון ולימוד השואה והנחלת מורשת הקורבנות והשורדים הם משימתנו לעולמי עד״.

קולט אביטל מסרה: "יד ושם הוא מוסד חשוב לעיצוב זיכרון השואה, לא רק לנו, דור הניצולים, אלא בעיקר לדורות הבאים בארץ ובעולם כולו. אני מקבלת עליי את המינוי בכבוד רב לזכר הקורבנות, למען הניצולים ובעבור הדור הבא. אני מודה לשר החוץ, יאיר לפיד, על האמון שנתן בי ועל הזכות להיות חלק מיד ושם".