לראשונה אי פעם. באיחור של שנה בשל ובצל התפרצות נגיף הקורונה, טקס הפתיחה של המשחקים האולימפיים 2020 נערך היום (שישי) בטוקיו, בירת יפן עם אירוע מרגש והיסטורי מיוחד במינו.

הוועד האולימפי הבינלאומי שהתנגד בתוקף לאורך שנים לכל טקס זיכרון לזכרם של הספורטאים הישראליים שנרצו במהלך המשחקים האולימפיים במינכן שבגרמניה ב-1972, בטענה שאין לערב פוליטיקה בספורט, הפעם זכר ולא שכח.

אחרי שבכל אולימפיאדה מחדש, עורכת המשלחת הישראלית טקס זיכרון בבית השגריר הישראלי של אותה מדינה בה מתקיימים המשחקים האולימפיים ולא בכפר האולימפי, בשל התנגדות הוועד האולימפי, הפעם הטבח שבוצע בידי טרוריסטים ערבים הוזכר בטקס הפתיחה הרשמי וכלל אף דקת דומיה לזכר הנרצחים הישראליים.

כזכור, האולימפיאדה ה-32 הייתה אמורה להתקיים בקיץ 2020, אבל נדחתה אחרי התפרצות הנגיף. המשחקים ביפן ייערכו ללא קהל והם יסתיימו ב-8 באוגוסט.

במשלחת הישראלית לטוקיו נרשמה התרגשות עד דמעות מהמחווה שסוף סוף הגיעה מהוועד האולימפי הבינלאומי לזכר החללים.

למעשה, תחילת השינוי הגיעה כבר באולימפיאדת אתונה ב-2004 כאשר לראשונה נכח נשיא הוועד האולימפי בזמנו, ז'אק רוג, בטקס הזיכרון לי"א חללי מינכן וסימן את השינוי בגישה.

במהלך אולימפיאדת לונדון ב-2012 ערכה שגרירות ישראל בלונדון טקס אזכרה לחללים, שבו נכח גם ראש ממשלת בריטניה דייויד קמרון, ובאולימפיאדה האחרונה, ריו דה ז'ניירו ב-2016 נערך לראשונה טקס אזכרה רשמי לחללי הטבח, והוחלט על פי הצעתו של נשיא הוועד האולימפי הבינלאומי תומאס באך, להציב בטקס רשמי בכפר האולימפי אנדרטת "אבן זיכרון" לחללי הטבח מטעם הוועד האולימפי הבינלאומי.

מיד אחרי דקת הדומיה המרגשת לזכרם של 11 הספורטאים הישראליים, הונף דגל ישראל בתחרות העולמית והיוקרתית, כשישראל היא אחת מ-204 מדינות המשתתפות במשחקים ומיוצגות על ידי 11,238 ספורטאים, כאשר את הדגל הישראלי נשאו קופצת המשולשת חנה קנייזבה-מיננקו והשחיין יעקב טומרקין.

אחת מאלמנות מינכן אילנה רומנו הנמצאת באיצטדיון, התרגשה ואמרה כי "סוף סוף נעשה צדק לבעלים, בנים ואבות שנרצחו במינכן. עברנו 49 שנים של מאבקים ומעולם לא הרמנו ידיים. לא יכולות לעצור את הדמעות. לרגע הזה חיכינו".

יגאל כרמי יו"ר הוועד האולימפי בישראל, אמר: "הוועד האולימפי הבינלאומי הגשים את המאוויים של משפחות י"א חללי מינכן ומדינת ישראל ובאומץ הזכיר את זכרם של יא חללי מינכן בטקס הפתיחה הערב.
נשיא הוועד האולמפי הבינלאומי תומאס באך הבטיח לאלמנות י"א חללי מינכן ולוועד האולימפי בישראל שבטקס הפתיחה של המשחקים האולימפיים בטוקיו תתייחד התנועה האולימפית עם זכרם של י"א חללי מינכן, לראשונה בהיסטוריה אחרי 49 שנים, הבטיח, ועמד בהבטחתו. אנו אסירי תודה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו