נחמן שי
נחמן שיצילום: עדי גפן/TPS

שר התפוצות נחמן שי מתכוון לקדם מתווה כותל חדש ומוחה על הפגנת המתפללים האורתודוקסים בתשעה באב ב"עזרת ישראל".

"שיוויון זה הערך שלנו, אשמור על השיוויון ועל חופש הדת לכולם", כתב שי בטוויטר.

שר התפוצות פרסם סרטון בו אמר, "השבוע אני כועס על אותם יהודים שבאו לרחבה השיווינית בדרום הכותל, הציבו מחיצה ומנעו מהרפורמים והקונסרבטיביים להתפלל בדרכם. זה קרה בתשעה באב. הבית נחרב בגלל שנאת חינם - וזו היתה שנאת חינם שאין דומה לו".

הרב אליעזר מלמד, רב היישוב הר ברכה, קרא השבוע לאפשר לרפורמים וקונסרבטיבים להתפלל בכותל המערבי - עם ספר תורה. בטורו בעיתון "בשבע" הוא התייחס למהומה בכותל בתשעה באב, והבהיר כי למרות שהרפורמים והקונסרבטיבים אינם פועלים על פי ההלכה, לעמדתו הם זכאים לקיים תפילות במקום.

"נכון לקבוע שב'עזרת ישראל' יוכלו לקיים את תפילותיהם בכבוד הראוי. ואם יתרבו הבאים להתפלל תחת הנהגתם, יגדילו וירחיבו למענם את 'עזרת ישראל' ככל הנצרך. ובני הציבור הדתי והחרדי ששומרים על ההלכה והמנהג, אינם צריכים להצטער מכך שבני התנועות הללו מגיעים לכותל, אלא לשמוח על כך שעוד אחים יהודים קשורים למקום המקדש, ועוד אחים רוצים להתפלל לאבינו שבשמיים, ולהביט בעין טובה על כך שלמרות שאנו חולקים על מה ששינו מההלכה, אנו יודעים לכבד ולהעריך את כל הדברים הטובים שבהם. גדול קידוש השם מחילול השם", כתב.

"ראוי לרב הכותל שיכבד את כל היהודים מכל הזרמים. וכאשר תרצה קבוצה של קונסרבטיבים או רפורמים לבוא להתפלל, יקבל את פניהם ב'עזרת ישראל' בברכת ברוכים הבאים. ואף ש'עזרת ישראל' אינה כפופה להוראותיו ההלכתיות כדין בית כנסת, היא צריכה להיות מקום שגם לו הוא דואג במרב הכבוד. כלומר, למרות שלא יתפלל עמהם מפני שמירת ההלכה, ישמח מאוד בבואם להתפלל בכותל ויעודד אותם לפקוד את הכותל בקביעות ובקבוצות גדולות ככל האפשר. ואף ידריך את הסדרנים לסייע להם בכל מה שאפשר, כדי שיוכלו להתפלל באופן הנעים ביותר לה' אלוקינו ואלוקי אבותינו. ואם יצטרכו ספר תורה ידאג לכך בהדרת כבוד.

"מתוך כך, בטוב טעם ודעת, ישתדל להרגיע את האנשים שמעוניינים להתקוטט שיתרכזו בתפילותיהם מתוך אהבת ישראל. ויפנה את הנשים שרוצות לקרוא בתורה בראש חודש ל'עזרת ישראל', וידאג לכל צורכיהן בכבוד", התייחס לנשות הכותל. "ואם יהיה חשש שיהודים שונים יתפסו את 'עזרת ישראל' בשעה שקונסרבטיבים או רפורמים רוצים להתפלל, ידאג להפנותם למקומות אחרים בכותל, כדי שכל היהודים יוכלו להרגיש כבנים אהובים לה' בכותל המערבי".