יועז הנדל
יועז הנדלצילום: יהונתן גוטליב

שר התקשורת יועז הנדל החליט להסדיר את תחום קווי הטלפונים הכשרים ולהפעיל רגולציה על חברות התקשורת.

האסדרה נועדה למנוע פגיעה אפשרית במשתמשי הטלפונים הכשרים, ותחייב את חברות הסלולר לאפשר גישה חופשית למוקדי חירום, מצוקה, רווחה ומספרים ממשלתיים.

בנוסף על כך יחוייבו חברות הסלולר לפעול בשקיפות באתר האינטרנט שלהן, ולהנגיש את המספרים החסומים.

הרפורמה תיכנס לתוקף בשני שלבים. בעוד שלושה שבועות ייאסר לחסום מספרי חירום ובעוד שלושה חודשים ייכנסו שאר הסעיפים לפועל.

בין ההחלטות שקיבל הנדל:

יאסר על חברות הסלולר לחסום את מספרי הטלפון של מוקדי חירום, מצוקה ורווחה ארציים (מספרים של 3 ו-4 ספרות) ולמספרי טלפון אשר הוקצו למדינה ומוסדותיה. ההחלטה תיכנס לתוקף תוך שלושה שבועות.

על מנת לייצר שקיפות במספרים החסומים, חברות הסלולר יידרשו לשמור ולתעד את בקשות החסימה עבור כל מספר שנחסם, כולל נימוק סיבת החסימה, למשך כל תקופת החסימה ושנה לאחר שהוסרה.

חברות הסלולר יידרשו להנגיש באתר האינטרנט שלהן את המספרים שנחסמו, כולל את שם הגורם החוסם ואת תאריך החסימה. החברה תפרסם רשימה של עמותות ותאגידים חסומים, בעוד אנשים פרטיים יוכלו לפנות לחברת הסלולר ולקבל מידע אם הם חסומים ומהי סיבת החסימה. ההחלטה תיכנס לתוקף תוך שלושה חודשים מיום קבלת ההחלטה.

כל מנוי שנחסם יוכל לפנות לשירות הלקוחות של חברת הסלולר אליה הוא מנוי ולבדוק האם נחסם ואת סיבת החסימה. על החברה לספק מענה לפניה בתוך יום עבודה.

שר התקשורת יועז הנדל: "הנפגעים העיקריים מהאופן שבו פועלים הקווים הכשרים הם הציבור החרדי, שמשלם יותר, מקבל פחות ונתון לחסימות שרירותיות. במדינת ישראל אסור שיהיו מרחבי כאוס. ההחלטה היום מחייבת שקיפות מלאה מצד החברות על חסימת טלפונים ותיאסר חסימה של קווים ממשלתיים, ומוקדי חירום והצלה. כמו כן, השקיפות תמגר את השיקולים הלא עניינים שליוו עד עכשיו את מנגנון החסימות. אני תקווה כי יהיה בכך די כדי להסדיר את התחום. אם לא כך, תתווסף רגולציה נוספת".

ח"כ שמחה רוטמן מסיעת הציונות הדתית בירך על החלטת שר התקשורת יועז הנדל להסדיר את תחום הטלפונים הכשרים.

''הנדל עשה היום צעד גדול למען שקיפות בהתנהלות חברות הסלולר ביחס לטלפונים הכשרים. הנוהל שהיה נהוג עד היום לפיו חברות הסלולר חסמו מספרי טלפון באופן סיטונאי בטלפונים כשרים על פי דרישות ועד הרבנים, פגע במשתמשים רבים שנמנעה מהם גישה למספרים של מוקדי חירום ומשרדים ממשלתיים כמו משרד המבריאות'', אמר רוטמן.

לדבריו, החלטת השר הנדל שתאסור על חברות הסלולר לחסום מספרים של משרדים ממשלתיים ומוקדי חירום ותחייב אותן לנמק למשתמשים את סיבת החסימה, תשפר משמעותית את השירות עבור משתמשים רבים, מהציבור החרדי בעיקר, שעד היום הופנו מחברות הסלולר לוועד הרבנים שלא חויב לתת הסבר.

''מאז חודש אפריל פניתי מספר פעמים למשרד התקשורת בבקשה לטפל בעניין ובכך גם למנוע פגיעה בפרנסתם של בעלי עסקים, שנחסמו בלי שום שקיפות, ולעיתים אף בלי שבעל העסק יודע שהוא נחסם. מודה להנדל ומברך אותו על הצעד החשוב'', כך ח''כ רוטמן.