מתקפה בינלאומית?
מתקפה בינלאומית? צילום: iStock

בימים האחרונים הכריז ויליאם ברנס, ראש ה-CIA (סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב) כי בכוונתו למנות צוות מיוחד שיבחון את מקרי "סינדרום הוואנה". הסינדרום, שפגע בדיפלומטים אמריקאים ברחבי העולם נותר עדיין בגדר תעלומה אם כי לאחרונה עולים החשדות כי מדובר בתקיפה מכלי נשק לא מוכר.

הכל התחיל לפני כחמש שנים כאשר עשרות דיפלומטים שעבדו בשגרירות ארה"ב בקובה התלוננו על תסמינים זהים וביניהם אובדן שמיעה, כאבי ראש, קשיי זיכרון ובעיות בראייה. בדיקות רפואיות שעברו העובדים נמצא כי הם סבלו מפגיעות מוחיות שהעלו חשד שמדובר בתקיפה מתוכננת על עובדי השגרירות.

בדיקות שנעשו בזמנו העלו השערות שונות, אך לא נמצאה הוכחה ודאית האם מדובר בתקיפה מתוכננת או במחלה מסתורית. יש שטענו שמדובר בנשק על קולי שפגע בדיפלומטים ומנגד יש שטענו שמדובר רק בלחצים פסיכולוגיים או אפילו ברעש של צרצרים.

התופעה שזכתה לכינוי "סינדרום הוואנה" התפשטה בהמשך גם לשגרירויות ארצות הברית במדינות נוספות כגון אוסטריה, סין ואפילו אצל עובדי הבית הלבן בוושינגטון. הפגיעות הזהות במקומות שונים חיזקו את ההשערה שמדובר בתקיפות מתוכננות, והממשל האמריקאי בתגובה הוריד את מספר העובדים בשגרירויות.

ויליאם ברנס, ראש ה-CIA הכריז בימים האחרונים כי הם חוקרים את התופעה ושהוא משוכנע שמדובר בתופעה אמיתית ורצינית. ברנס העלה את האפשרות כי מדובר במתקפה מתוכננת שנעשתה על ידי נשק המשתמש ב"אנרגיה מכוונת".

לפי התיאוריה, הנשק המסתורי משתמש בקרני גלי רדיו ממוקדים שגרמו לנזק נוירולוגי לעובדי השגרירות. ברנס הוסיף כי ישנם מספר חשודים פוטנציאליים למתקפה ושהם ממוקדי מטרה ונחושים לרדת לשורש העניין. ברנס הודיע שבראש הצוות המיוחד עתיד לעמוד מי שהוביל לפני כעשור את התפיסה המוצלחת של בן לאדן ושהוא רואה כמחויבות בסיסית לשמור על בריאות הדיפלומטים ברחבי העולם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו