ועידת הקיץ. ארכיון
ועידת הקיץ. ארכיון צילום: משה ביטון

לקראת ועידת הקיץ בכנס ירושלים של 'ערוץ 7' ו'בשבע' סיפר דודו סעדה יו"ר קבוצת בשבע על הנושאים הבוערים עליהם ידונו בכנס.

לדבריו, נושא חילופי הממשל הן בארצות הברית והן במדינת ישראל וההשלכות יהיה אחד הנושאים המרכזיים בכנס. נושא נוסף ובוער עליו ידונו המשתתפים בפאנלים הוא ההשתלטות המאסיבית של הפלסטינים על שטחי C באופן בלתי חוקי.

גם "פרעות תשפ"א" יקבלו התייחסות רבה בכנס, כשבין השאר מפכ"ל המשטרה רב-ניצב קובי שבתאי יגיע לשיחה בנושא עם עיתונאית "בשבע" תושבת לוד עופרה לקס.

סעדה אמר בשיחה עם ערוץ 7 כי "בחודשים האחרונים התחלף ממשל בארצות הברית ובעיני מדינת ישראל יש לזה השפעה מאוד גדולה על הפעילות של המדינה".

"ראש הממשלה הקודם מאוד צידד ברפובליקנים והתחלפה הנהגה שם לדמוקרטים", הוסיף. "אנחנו רוצים ללמוד מה תהיה ההשפעה של החלפת השלטון בארה"ב על המדיניות במדינת ישראל. במיוחד לנוכח זה שגם במדינת ישראל התחלף השלטון".

דודו סעדה
צילום: מירי שמעונוביץ

בנוסף, בכנס ידונו על ההשתלטות של הפלסטינים על שטחי C. סעדה: "על ערך הבנייה והעסקים שלהם בשטח A אין לנו יכולת לבוא בטענות. על שטח B יש לנו מה לומר, ועל שטח C זה ודאי צריך להיות באחריות ישראלית מלאה ואנחנו רואים שמה פעילות בלתי חוקית של השתלטות בשני אופנים".

"הדרכים שלהם להשתלט על שטחי C, כדי לתת רצף טריטוריאלי לפלסטינים ולעצור רצף כזה ישראלי, האופן הראשון הוא חקלאות; הם שותלים וזורעים כמויות עם הרבה מאוד השקעה כדי להשתלט על שטחים".

"הדרך השנייה שלהם זה דרך המחצבים", ציין. "הסיפור של המחצבות הלא חוקיות יש בזה בעיה בטחונית, הם מכניסים הרבה מאוד חומר נפץ כדי לפוצץ את הסלע. יש בזה בעיה בטיחותית שמשאיות יוצאות בלי שום בקרה, עוברות מחסומים. ויש פה בעיה אקולוגית. יש פה בעיה שאתה נוסע בכבישים ורואה בורות עצומים. נרצה לנתח את הנושאים האלה".

חלק חשוב ומרכזי בכנס ירושלים הוא חלוקת 'פרס ירושלים' לאנשים שתרומתם לציונות ניכרת. "בשבוע האחרון קיימתי שיחות עם כל מקבלי הפרסים", סיפר סעדה. "כל מי שזוכה בפרס אני מתקשר אליו ומקיים איתו שיחה ראשונית כדי לספר לו על זה. תמיד אני אומר לאדם שנמצא מולי בטלפון - אם לא היית מגיב כך לא היה מגיע לך הפרס. כשאני מתקשר לאנשים לספר שוועדת הפרס החליטה להעניק להם את פרס ירושלים, אז הם אומרים 'למה אני ראוי'?"

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו