שליחי המזרחי העולמי
שליחי המזרחי העולמיצילום: חופשי

שרת התפוצות לשעבר, עומר ינקלביץ', שוחחה היום (ראשון) עם כמאה שליחים ושליחות של הציונות הדתית מתנועת 'המזרחי העולמי' העתידים לצאת לשליחות בתפוצות בשנה הקרובה.

בכנס השתתפו גם הרב יחיאל וסרמן נשיא עמית של המזרחי העולמי, הרב דורון פרץ יו"ר תנועת המזרחי העולמי ואוהד טל מזכ"ל תנועת בני עקיבא העולמי.

"משימה משמעותית, ייחודית, יהודית וציונית נטלתם על כתפיכם", אמרה לשליחים. "אולי המשימה החשובה ביותר עבורנו כעם בעת הזו. יש רבים שרואים בשליחות מעבר לים אתגר, קושי שקשה להסביר אותו לפעמים למשפחה או לחברים".

"אבל האמת היא שמה שמאחד את כולכם זו האהבה, אהבה בלתי תלויה לעם היהודי ולשליחות היהודית, אהבה שמובילה אתכם להגיע לקצה העולם כדי לשמור על הגחלת", ציינה.

לדבריה, "בשנה האחרונה, הקהילות היהודיות חוו חוויה מטלטלת. הקורונה הביאה לסגירת מרכזי קהילה ובתי ספר, והחלישה את תחושת הקהילתיות אשר איחדה יהודים רבים בעולם סביב המסורת והמורשת שלנו. ואם כל זה לא מספיק, הקהילות נאלצו גם להתמודד עם אנטישמיות גואה, גל עכור של שנאה שהתפרץ ביתר שאת בעקבות מגפת הקורונה".

"אני רוצה לשתף אתכם בחוויה מטלטלת שעברתי לפני מספר חודשים", הוסיפה. "בין מאות הזומים שקיימנו עם קהילות בעולם, קיימנו זום עם קהילה באוסטרליה, במהלך מבצע שומר החומות. שוחחתי עם סטודנטים על המצב הבטחוני, כשלפתע אחת מהן פרצה בבכי פתאומי, בכי שממש מרעיד את הנפש ואמרה לנו: 'אתם לא באמת מבינים מה זה אומר להיות כאן כשישראל בוערת. חבריי לכיתה הפנו לי עורף. הם מחרימים אותי כי אני יהודיה'".

"אנחנו ברוך ה' זכינו לחיות במדינת ישראל. מדינה ריבונית, עצמאית", אמרה. "במקביל לחיים שלנו כאן, נותרו עוד מעל 8 מיליון יהודים בתפוצות. יהודים שמנהלים חיים משגשגים, שחיים לצד שכניהם, מנהלים חיי קהילה, אבל זה מצב שברירי ועדין שבכל רגע גם יכול להשתנות. וכאן אתם נכנסים לתמונה. כי מה שהחזיק את העם היהודי לאורך כל השנים, היה הרוח שלו. הרוח היהודית, המשימה שקיבלנו על עצמנו בהר סיני. להפיץ את תורת השם בעולם כולו. להוות מגדלור מוסרי של ערכים, דוגמה ומופת בכל כך הרבה תחומים. עליכם מוטלת המשימה לשמור על הגחלת היהודית. על הזהות היהודית ועל המורשת במבט צופה פני עתיד".