ניצנה דרשן-לייטנר
ניצנה דרשן-לייטנר צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בית המשפט המחוזי בירושלים פסק פיצויים בסך 400,000 שקלים לטובת כל אחת מהמשפחות של שתי נשים שנחטפו בספינת "אכילה לאורו" בשנת 1985.

בחדשות 12 דווח כי השתיים נפטרו כבר מאז החטיפה, אך בני משפחותיהן המשיכו לטעון שהחטיפה גרמה להן נזק רב, שליווה אותן עד ליומן האחרון. לצד הפיצויים, השופטת מרים אילני פסקה כי התביעה תשלם עשרות אלפי שקלים עבור שכר טרחת עורכי דין והוצאות משפט, כך שבמצטבר מדובר בכמעט מיליון שקלים שארגון אש"ף יצטרך לשלם בחודש הקרוב.

בפסק הדין הוכרעה שאלת האחריות של אש"ף על החטיפה: "החזית לשחרור פלסטין, שאין חולק על כך שביצע את החטיפה, היה חלק בלתי נפרד מאש"ף ויש לראותו, ואת העומד בראשו הלכה למעשה כאורגנים של אש"ף שפעולותיהם הן פעולותיהם של אש"ף".

עוד נכתב כי חטיפת האונייה הייתה אירוע טרור זדוני, פוגעני ומקומם במיוחד. "אין המדובר רק בכליאת שווא או מעצר שווא, הגורם בעיקר לפגיעה בחירות, בושה ותחושת חוסר אונים. אלא בחטיפה שבמהלכה התובעות היו מצויות, מעבר לתחושת חוסר האונים, גם תחת איומים ופחד מוות", הדגישה השופטת אילני.

נשיאת ארגון שורת הדין, עו״ד ניצנה דרשן-לייטנר, אמרה לחדשות 12: ״מדובר בפסק דין תקדימי בעל חשיבות היסטורית, אשר מוציא לאור את האמת מאחורי חטיפת האונייה אכילה לאורו, פיגוע שזעזע את כל העולם. אחרי עשרות שנים שבהן אש״ף התנער מכל אחריות לפיגוע, וניסה להטיל אותו על החזית העממית לשחרור פלסטין, ואחרי שבזמן אמת ערפאת הכחיש בתוקף את קשריו עם אבו עבאס, מתכנן הפיגוע, בית המשפט הישראלי קבע באופן חד-משמעי כי אש״ף עומד מאחורי ביצוע הפיגוע של החזית העממית לשחרור פלסטין.

''אש"ף נמלט מהדין באיטליה אבל נתפס סוף סוף בישראל. במשך שני עשורים אנו מלווים את משפחות צ׳סר ושניידר, ושמחים שנעשה בסופו של דבר צדק היסטורי. יידע כל ארגון טרור כי אף מחבל אינו חסין מזרועם הארוכה של החוק והאמת ההיסטורית, ותורם לשלם בסופו של דבר יגיע״, הוסיפה דרשן לייטנר.

ספינת הנופש האיטלקית אכילה לאורו נחטפה ב-1985 על ידי ארבעה מחבלים, חברי החזית לשחרור פלסטין. החוטפים שינו את מסלול הספינה מפורט סעיד במצרים לנמל טרטוס שבסוריה. הם דרשו בתמורה לשחרור בני הערובה, כי ישוחררו 50 אסירים פלסטינים שהיו עצורים באותה תקופה בישראל. במהלך החטיפה נורה בראשו יהודי-אמריקני, ליאון קליגהופר ז"ל, והושלך לים. לאחר משא ומתן עם החוטפים, הם שוכנעו לנטוש את הספינה ובני הערובה שוחררו.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו