מהפגנות ה-BDS באירופה
מהפגנות ה-BDS באירופהצילום: הדס פרוש, פלאש 90

הפובליציסט ועיתונאי השמאל הקיצוני עקיבא אלדר סיפר במאמר בעיתון 'הארץ' איך ניסה פעם להחניף לפעילי BDS ואלה בתגובה לעגו לו.

"המהומה סביב ה־BDS, בעקבות החרם של בן אנד ג'ריס על ההתנחלויות, הזכירה לי מפגש עם פעילי הארגון לפני כמה שנים בבריסל", הוא כתב.

"סיפרתי להם שמוצרים כמו חלווה 'אחווה' ויין פסגות אינם באים לפי. תגובות הקהל, רובו הגדול פלסטינים ופלסטיניות החיים בבלגיה, היו במנעד שבין לעג לבוז", ציין.

"'מה בנוגע לתוצרת ישראל?' שאל צעיר עטוי כאפייה. ניסיתי, לשווא, לשכנע אותו, שיש הבדל בין פלפל שגודל בבקעת הירדן ובין מלפפון שצמח באדמת קיבוץ דגניה שבעמק הירדן. סטודנטית בעלת מבטא צרפתי אמרה, שכל עוד אני משלם מסים לממשלות ישראל — שנתח נכבד מהם מזין את מפעל ההתנחלויות — אני נושא באחריות לעוולות הכיבוש", סיפר.

לדבריו, "באותו ערב ה־BDS איבד אותי. הבנתי שהארגון, או למצער רבים מפעיליו, הם תאומים זהים של איתמר בן־גביר ובצלאל סמוטריץ'. אלה אינם מכירים בזכות קיומה של מדינת היהודים בשום שטח בין הים לירדן, ואלה חותרים לטהר את השטח הזה ממי שאינם יהודים".

"אלה ואלה מנסים לתקן עוול ישן, שהזולת גרם לבני עמם לפני 73 שנה, על ידי עוול חדש. שניהם מסרבים להכיר בגבולות 1967 כבסיס לפשרה טריטוריאלית וכפתרון הוגן והגיוני של בעיית הפליטים. יתר על כן, האמצעים שהם נוקטים כדי לקדם את מטרותיהם אף מרחיקים אותם מהן", כך עקיבא אלדר.