הרב ציון כהן
הרב ציון כהןצילום: באדיבות המצולם

רבה הראשי של העיר אור יהודה, הרב ציון כהן יצא בקריאה פומבית לתושבי העיר לצרוך בשנת השמיטה הקרבה תוצרת חקלאית מארגון 'אוצר הארץ'.

ארגון אוצר הארץ מצוי בימים אלה בעיצומו קמפיין מנויים לקראת שנת השמיטה, במסגרתו הירקנים בחנויות ובשווקים יוכלו כרגיל וללא כל תוספת עלות לרכוש סחורה איכותית מהודרת ולקיים עבורם ועבור לקוחותיהם את אחת המצוות החשובות בעולם היהדות.

במכתבו מסביר הרב כהן את הדרכים לצרוך פירות וירקות בשנת השמיטה: "לצערנו, הצרת רגליהם של החקלאים עובדי כפיים המעבדים ומשביחים את אדמתה של ארץ ישראל הולכת ומתרחבת. על כן מחובת ערבות הדדית שבינינו לדאוג לחיזוק מעמדם, מה עוד שלפי ההבנה בדברי הרמב"ן יש מצווה באכילת פירות השביעית ולכן צריך לדעת שכל יהודי צריך להתאמץ מאוד כשאנחנו גרים בארץ ישראל שנאכל פירות הקדושים בקדושת שביעית.

עוד מציין הרב כהן במכתבו: "לחלק מדרכי הגידול קיימת העדפה הלכתית ברורה על פני דרכי הגידול האחרות, ובחלק מהן אין העדפה חד משמעית. אך בסופו של דבר נתגבשו ונקבעו סדרי עדיפות על ידי רבני מכון התורה והארץ, כדלהלן, שלפיהם ייקבעו מקורות האספקה של התוצרת באמצעות 'אוצר הארץ': א. יבול השנה השישית עד כמה שניתן. ב. מצעים מנותקים. ג. זריעת שישית וקטיף שביעית . ד. גידולי הערבה הדרומית כשנוסף עליהם היתר מכירה לחומרא.

רוצים לעשות מנוי לאוצר הארץ? לחצו כאן

הרב כהן חותם את מכתבו בקריאה להצטרף למיזם אוצר הארץ: "על כן הנני להמליץ על אוצר בית הדין של 'אוצר הארץ', הנותן מענה הלכתי מקיף, לכלל הפירות והירקות החל מסחורה של שנת שישית ועד יבול פירות המשווק בשנה השמינית, בדרך הטובה והמובחרת ביותר".

עוד קודם לכן ערכה הרבנות המקומית ב'אור יהודה' כנס מיוחד למשגיחי הכשרות בעיר, כחלק מההיערכות לשנת השמיטה. הערב נערך במעמד רב העיר ציון כהן ובהשתתפות ראש המועצה הדתית בעיר, משגיחי הכשרות וחברי המועצה הדתית. בדבריו ציין הרב כהן כי "דרך המלך לצריכת פירות וירקות בשנת השמיטה היא זו שמשלבת את ערכי קדושת שביעית עם ערכי חיזוק החקלאים היהודים במרחבי הארץ, ודאי וודאי לאחר שנת הקורונה בה ספגו החקלאים פגיעה כלכלית אנושה".

עוד אמר הרב בדבריו :"אני קורא לציבור לרכוש תוצרת חקלאית מ'אוצר הארץ'. בבית הדין של 'אוצר הארץ' יושבים ב"ה תלמידי חכמים גדולים וישרים שניתן לסמוך עליהם בעיניים עצומות בענייני השמיטה ולהתנהל על-פי הנחיותיהם".

הרב נתנאל אוירבך ממכון 'התורה והארץ' העביר שיעור בנושא צרכנות בשנת השמיטה והעביר הדרכות הלכתיות מעשיות למשגיחי הכשרות. "חשיבות רבה יש למצוות השמיטה, אחת מהמצוות החשובות והחמורות בתורת ישראל. אכילת פירות וירקות בקדושת שביעית זוהי הזדמנות נדירה של פעם בשבע שנים, וזכות גדולה לזכות ולהכניס קדושה אל ביתנו".

הרב אוירבך הוסיף בדבריו כי "זהו הזמן להפוך את השמיטה מבעיה להזדמנות, לרכוש תוצרת קדושת שביעית ולחזק את החקלאות היהודית בארץ ישראל דווקא בעת הזו שבה עם ישראל מתמודד עם אתגרים ביטחוניים מבית ומבחוץ, לצד מגפת הקורונה שטרם הוסרה מקרבנו".

"שנת השמיטה נמצאת ממש בפתח ואני קורא לציבור להזדרז ולעשות מנוי בהקדם", מציין מנכ"ל ארגון אוצר הארץ איתן מאיר. "השירות, כידוע, אינו כרוך בתשלום עבור הירקנים בחנויות ובשווקים שמקבלים סחורה במחירים מעולים עבור כספם וגם זוכים לקיים את אחת מהמצוות החשובות ביותר ביהדות". עוד מדגיש מאיר כי "באוצר הארץ אנחנו מכינים לך את התוצרת החקלאית הטובה והאיכותית עם השירות הטוב ביותר, והיום יותר מתמיד, חשוב לקנות תוצרת חקלאות יהודית; זה מחזק את החקלאים ומחזק את הארץ, שנת השמיטה פותחת בפנינו הזדמנות יוצאת דופן לחזק את החקלאות היהודית, אנו יודעים כי מצוות יישוב והאחיזה בארץ שקולה כנגד כל המצוות ולא בכדי שכן מדובר כאן במצווה שמשלבת בתוכה ערכים יהודיים מוצקים של התיישבות, אדמה ולאומיות, סולידריות חברתית ותמיכה בחוליות החלשות בחברה, וכמובן את עולם התורה וההלכה".

ארגון אוצר הארץ לפני 21 שנים בתמיכת הרבנים הראשיים לישראל באותם ימים: הרב אברהם שפירא והרב מרדכי אליהו זצ"ל. בין מורי הדרך של האוצר ואלו שהשתתפו בו ניתן למנות גם את הרב שאול ישראלי זצ"ל, הרב זלמן נחמיה גולדברג זצ"ל, וייבדלו לחיים ארוכים הרב יעקב אריאל, הרב דב ליאור ועוד. אליהם הצטרפו במהלך השנים מאות רבנים, והלכה למעשה רוב הרבנים בציונות הדתית תומכים באוצר הארץ כפתרון המיטבי ביותר לשנת השמיטה".

רוצים לעשות מנוי לאוצר הארץ? לחצו כאן