אילוסטרציה
אילוסטרציה iStock

עונת הרחצה רק החלה וכמעט בכל יום מדווחים עוד ועוד מקרים של טביעה. עד כה טבעו למוות 22 ישראלים ונפגעו 119 באירועי טביעה. על האחריות של הגורמים הרלוונטיים השונים למתרחש בחופים שוחחנו עם עורך הדין עמיקם חרל"פ, מומחה לתביעות נזיקין וביטוח.

מדבריו של עו"ד חרל"פ עולה כי במציאות שבה "ההוראות של הגורמים המקומיים הופרו על ידי אזרחים לא ממושמעים, אין אחריות". המשמעות היא שהרשות המקומית והגורמים האחראים על אכיפת הכללים בחופים צריכים לאסור כניסת אזרחים לחופים לא מוכרזים, ליידע על שעות פעילות המצילים, להזהיר שמשעה מסוימת אין גורמי הצלה, ומרגע זה והלאה הרי שהאחריות מוטלת על האזרח עצמו.

לדבריו ההטמעה של הכללים והציות להם חייבת לבוא מגיל ינקות, מהחינוך הבסיסי ביותר, על מנת שיופנם הכלל ש"אסור להיכנס לחוף לא מוכרז. עוד הוא מוסיף וקובע כי למי שיש פוליסת ביטוח מטביעה, הרי שאם האירוע היה בחוף לא מוכרז זו חריגה מתנאי הפוליסה", והמשמעות היא שהפוליסה אינה רלוונטית ולא תוכל לסייע לו.

האם ניתן לטעון שהרשויות לא אכפו את הכללים טוב מספיק כדי למנוע ממני את המעשה חסר האחריות? "קשה להאמין שטענה כזו תוכל לעזור", משיב חרל"פ.