יער האילנות
יער האילנות צילום: בוני שוינמן

כשהשבוע מתקרב לסופו מצד אחד והשבת מתקרבת מצד שני, ארגון "אשכולות" וקרן קיימת לישראל מזמינים את הציבור הרחב להצטרף לפעילויות מיוחדות בהן יוכלו לגלות את הארץ לאורכה ולרוחבה מזווית יהודית ומרתקת.

בין הפעילויות: סיור בפארק הגשרים התלויים, הכרת הר הסטף מזווית אחרת, טיול בעמק המעיינות ועוד. הפעילויות יתקיימו ב- 10 מוקדים שונים ברחבי הארץ שיתפרסו בשני מועדי פעילות: ב- 30.7 וב- 13.8, ללא עלות ובהרשמה מראש.

הפעילויות יתקיימו בימי שישי ה- 30.7 וה- 13.8 (כ"א באב וה' באלול) בין השעות 9:00-11:30 ובין השעות 12:00-14:30. המוקדים משתנים משבוע לשבוע כאשר הפעילות היא ללא עלות ומותנת בהרשמה מראש.

הסיורים והפעילויות:

30.7 (כ"אב באב)

טיילת דרום הגולן – במהלך הסיור המשתתפים יטיילו בטיילת דרום הגולן המתחילה מאמפי גולן שממנה ניתן לתצפת אל נוף הכנרת ואל העיר הביזנטית סוסיתא. כמו כן, במהלך הטיול יבקרו המשתתפים במערת קבורה עם ציור מנורה עליה מתקופת התלמוד ובתצפית מרהיבה לזכרו של עומרי טל הי"ד. את סוף הטיול יסיימו המשתתפים במייצר ליד קיבוץ כפר חרוב. מדובר בטיול מעגלי שאורכו כ-2 ק"מ והוא מתאים למשפחות עם עגלות ילדים וכיסאות גלגלים. דרגת קושי: קלה.

שביל נחל ציפורי ויער שמשית -במהלך הסיור המשתתפים יטיילו בתוך יער שמשית ובו יהיה ניתן לראות גת עתיקה ולעבור במערה גדולה ולהגיע אל תצפית מדהימה אל נח ציפורי. במהלך הטיול יוכלו המשתתפים לשמוע על הצומח ביער, על בני האדם שחיו באזור ועל ההתיישבות מאז הקמת המדינה וכמובן גם על המאמצים לשמירת הטבע בנחל. מדובר בטיול שארוכו כ-2 ק"מ והוא מתאים למשפחות אך ללא עגלות ילדים. דרגת קושי: קל עד בינוני.

הר סטף שבהרי ירושלים – במהלך הטיול יוכלו המשתתפים לחזות בחלקות ההר העתיקה, להכיר את מעיינות שכבה ולהנות מחוויה רטובה ומרעננת המתאימה מאוד לתקופת הקיץ החמה.

יער חולדה – במהלך הטיול המשתתפים יטיילו ביער חולדה ויזכו לשמוע את סיפורה של קק"ל ואת סיפור המים לירושלים שאירע בתש"ח. כמו כן, הטיול יכלול ביקור באנדרטרת בריכת המים לזכר צ'יזיק. מדובר בטיול מעגלי שאורכו כ-3 ק"מ והוא מתאים למשפחות ללא עגלות ילדים.

נחל באר שבע – במהלך הטיול המשתתפים יטיילו במצפה בית אשל ונחל באר שבע ובאתרי קק"ל שעל שפתו. בהמשך המשתתפים ימשיכו בנסיעה ברכביהם הפרטיים לסיור על שפת האגם החדש בפארק באר שבע ויזכו לצפות בציפורים החונות בו במהלך נדידתן.

13.8 (ה' באלול)

מעיינות התכלת וצפת – במהלך הסיור המשתתפים יטיילו בין בוסתנים ומעיינות המקיפים את צפת העתיקה, בתצפית מרהיבה ממצודת צפת וכן בפינות קסומות ונסתרות שנפתחו רק לאחרונה לקהל הרחב. לאורכו של הסיור יזכו המשתתפים לשמוע על סיפורו של עמק התכלת, על אנשי רוח ומעשה גבורת זקני צפת. אורכו של המסלול כ-1.5 ק"מ והוא מותאם למשפחות ולמעשה לכל הגילאים. דרשת קושי: קל

שביל הפסגה בהר הרצל – במהלך הטיול המשתתפים יטיילו בשביל סובב פסגת הר תבור שבו יוכלו לראות נופים מדהימים ולשמוע סיפורים מרתקים על ההר כמקום מקודש לאורך השנים, על ההתיישבות בגליל ובעמק וכמובן על דבורה הנביאה וצבא סיסרא. כמו כן, המשתתפים יבקרו בכנסית ההשתנות באב אל הווא (שער הרוחות) המשקיף 360 מעלות ממעוף הציפור על כל איזור הגליל, הגלבוע והעמק. אורכו של המסלול כ-1.5 ק"מ והוא מתאים למשפחות ולכל טוחח הגילאים אך אינו נגיש לעגלות וכסאות גלגלים. דרגת קושי: קל.

פארק נשר: נחל קטיע והגשרים התלויים – במהלך הטיול יוכלו המשתתפים לשמוע על אורי בינמו המונצח במקום וללמוד על הסתוות בטבע, להכיר את הירוק והחי שבכרמל ולבקר במערה קדומה ולשמוע על האדם הקמון וחייו בטבע. לסיום יגיעו המשתתפים למסלול הליכה על הגשר המפורסם שבפארק נשר הנמצא מעל נחל קטיע. מדובר בסיור מעגלי שאורכו כ-2 ק"מ אשר מתאים לשפחות אך אינו נגיש לעגלות וכסאות גלגלים. דרגת קושי: קל עד בינוני.

שביל המעיינות – שביל מלא נופים המשובץ במעיינות בו יוכלו המשתתפים לבקר במעיינות עין עוזי, עין תמר ועין שריג. אורך המסלול ב-3 ק"מ ומתאים למשפחות אך המסלול אינו נגיש. דרגת קושי: בינוני

גדות הירקון – במהלך הטיול יבקרו המשתתפים בתצפית ראש ציפור שבה יוכלו לשמוע את סיפור הקמתו של הפארק, סיפור שמספר את סיפורו של אדם אחד עם חלומות גדולים ועל 2 הנחלים שהיבאו למקום את שמו המיוחד. לאחר מכן המשתתפים ימשיכו למתחם שבע התחנות ולאחר מכן לגן הסלעים ולגן הטרופי. אורכו של המסלול כ-2 ק"מ והוא מתאים למשפחות עם עגלות ילדים. דרגת קושי: קל.

יער יתיר: שביל המתקנים החקלאיים – במהלך הטיול יבקרו המשתתפים במסלול שבחניון בור המים בשיער יתיר ויסיירו בין מתקנים חקלאיים עתיקים ששימשו את יושבי ההר כמו גת לייצור יין ובית בת לייצור שמן זית. כמו כן, המשתתפים יוכלו לבקר בחורבת ענית ששם ניתן לצפות בבית כנסת מתקופת האמוראים. אורכו של המסלול כ-2 ק"מ והוא מתאים למשפחות אך ללא עגלות ילדים. דרגת קושי: קל.

לפרטים ולהרשמה: 08-6630030 ובאתר: ttps://tic.li/8yN1kjO