הרב רפי פויירשטיין שיפרוש בקרוב מתפקידו כרב הקהילה הדתית לאומית בהר נוף התארח באולפן ערוץ 7 והסביר מדוע קיבל את ההחלטה לעזוב את התפקיד.

"אני עוזב בצער כי אני מאוד קשור למקום ולקהילה המאוד מיוחדת שהיא בית. הרגשתי, בעיקר בשנת הקורונה, שצריך עכשיו אנרגיות צעירות כדי לבנות את הקהילה מחדש. השנה וחצי הזו יצרה מצב שצריך להתחיל להחיות את הקהילה. זה יצר סוג של טראומה, התפוררות, שכל אחד לעצמו. הרגשתי שצריך עכשיו מישהו שיפנה יותר למשפחות צעירות, כמו שאני עשיתי במשך 20 שנים ולהמשיך למקומות חדשים".

לדברי הרב, הקורונה הדגישה את הצורך בקהילה דתית. "יש אשליה שברגע שאתה שייך למדינה יש לך את כל שירותי הדת. אבל אנשים אבודים. הצורך של הפרט בבית, במשען, ברשת ביטחון, בכתובת לדבר. האנשים הכי חזקים ומסודרים זקוקים לאוזן קשבת ושייכות, מעבר לשיעורי תורה, פסיקת הלכה, תפילות. הם זקוקים לבית".

"במקום לשאול מה הצורך ברב, שאלתי מה עושה בעצם הרב. כי הרי מעבר לשיעורי תורה ולפסיקת הלכות, אתה גם עובד סוציאלי, דבק חברתי ובמקום מסוים אתה מנהיג קהילתי שצריך לראות את הקהילה בצורה רחבה. התורה, כפי שאני תופס אותה, היא תורת חיים וחסד - וצריכה להוביל אותך לראות כל מצוקה של אדם", הוא מוסיף.

הרב פויירשטיין, מראשי רבני צהר, לא היסס מעולם לדבר בקהילתו על אקטואליה, אך ללא מעורבות פוליטית. "אני מרגיש שאנשים קוראים עיתונים והם צריכים מפת דרכים. לא הייתי פוליטי בכלל, אבל הבנתי שאנשים היו זקוקים למפת דרכים רוחנית. לא התעסקות זולה במצב הפוליטי, אבל להבין לאן הכל הולך, איך נראית התמונה הרחבה, איך להסתכל על המצב מבחינה ערכית ורוחנית - ואת זה עשיתי".

על הרפורמות המתוכננות בשירותי הדת הוא אומר, "אנחנו לא תמכנו באף מפלגה, אבל יש כאן בהחלט קולות חדשים שמבינים שיש לעשות שני כדי להאהיב את התורה ולייצר זהות משותפת. אנחנו רואים במשך שנים ניכור הולך וגדל לדת ואת זה צריך לשנות. לייצר מצב של תורה אוהבת, שלא מוותרת על הערכים האורתודוכסיים אבל מקפידה על הארת פנים".

ויש עוד נושא אחד כאוב שהרב פויירשטיין מבקש לדבר עליו. "ירושלים הולכת ומתדלדלת מציונות דתית לטובת אפרת, בית שמש ומקומות אחרים. היא מזדקנת ומאבדת את החילונים שבה. ירושלים הולכת ומקבלת גוון אחד, יפה ככל שיהיה. אני כרב קהילה, ראיתי בתפקידי לא רק צורך לחזק את הקהילה בהר נוף, אלא לחזק את ירושלים. היא הופכת להיות עיר נטושה מציונות דתית. יש שכונות שלמות שהיו פעם פאר הציונות הדתית כמו רמות ובית וגן וכמעט לא גרים שם היום. ירושלים צריכה להיות שייכת לכל עם ישראל ולא רק לגוון אחד".

יש לציין כי הרב פויירשטיין ימשיך לפעול כנשיא 'מכון פויירשטיין', מרכז לחינוך, טיפול ומחקר בינלאומי, המתבסס על שיטה ייחודית לזיהוי הפוטנציאל האנושי ויכולת הלמידה של כל אדם.

בנוסף הוא פועל לשילוב בעלי צרכים מיוחדים בכל תחומי החיים וכך נהג לאורך כל השנים בקהילתו שלו כהעלה אותם לתורה והעניק להם יחס שווה כמו כל אחד אחר מחברי הקהילה. גם בנו שלו, בעל צרכים מיוחד, שולב במסגרת זו.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו