המשחקים האולימפיים
המשחקים האולימפיים צילום: iStock

בעוד אנחנו רואים את העדכונים המצולמים מאולימפיאדת טוקיו, הרי שגם אירוע זה כמו עוד הרבה אירועים בינלאומיים הופך יעד למתקפות סייבר.

ה-FBI דאג לפרסם אזהרה ממתקפות מהסוג הזה ועל היכולת לנצל אירועים מהסוג הזה למתקפות, ומנגד על היכולת להתגונן מפניהן, שוחחנו עם ברק גונן, מרצה במרכז האקדמי לב ומומחה תוכן במרכז לחינוך סייבר.

את דבריו פותח גונן בדברי הסבר קלים על האופן בו מאותרים האחראים למתקפות סייבר, והדבר מתחיל ראשית בזיהוי בעלי האינטרס לבצע את הפיגוע ולאחר מכן בוחנים את יכולותיו של בעל האינטרס לבצע את המהלך.

"החשודים המיידיים הם הרוסים. יש דו"ח של המודיעין הבריטי שמפנה אצבע מאשימה כלפי הרוסים. הדו"ח אומר שיש לרוסיה אינטרס לעורר כאוס במדינות ליברליות ומערביות. הרוסים נמצאים בתקופה של השעיה בעקבות פרשת הסמים", מזכיר גונן את הפרשה בעקבותיה במשחקי החורף לא השתתפו הרוסים כלל ובמשחקים הנוכחיים לא נשמע ההמנון הרוסי שכן לרוסיה אין משלחת רשמית באולימפיאדה, בעקבות הממצאים שהעלו היערכות מדינתית שהביא לסימום הספורטאים במשלחת הרוסית.

לדבריו, כאשר מדובר ברוסים לא מדובר בהאקרים פרטיים אלא במהלך מדינתי המבוצע על ידי ה-8200 הרוסי. גם "המתקפה ב-2018 הגיעה משם, למרות שהיא תוארה כמשהו סיני".

על המידע שהוביל את המודיעין הבריטי למסקנה זו אומר גונן: "המודיעין הבריטי חשף שנעשו מהצד הרוסי צעדים מקדימים לתקיפה". מה הם צעדים מקדימים? "אם ארגון רוצה לתקוף תשתית הוא מנסה לאתר אנשי מפתח שדרכם הוא מנסה לעשות להם מתקפות פישינג. כשרוצים לתקוף חברה מסויימת מזהים אדם שעובד מהבית עם החברה הזו ואותו מנסים לפתות לפתוח מייל שדרכו הם יגיעו לחברה עצמה".

זיהוי מוקדם של ניסיונות פישינג מוקדמים שכאלה מסייע למפות את המותקפים ודרכם לפענח ולצפות את המתקפות המתוכננות נגד הגוף המדובר, במקרה זה האולימפיאדה. "הרוסים כבר עשו נזקים באולימפיאדת החור וכעת יש דו"ח להכנות לנזקים באולימפיאדה הנוכחית. הרוסים כמובן מכחישים. אף רוסי לא מודה בפעילות כזו, אבל רוסיה היא מעצמה שמדינות המערב סוחרות איתה באינטרסים, ויש היגיון בהשתקה תמורת המשך הסחר".

"האמריקאים מתלוננים כבר זמן רב שרוסיה מנהלת מתקפות תודעתיות נגד המערב כדי לייצר בלבול וכאוס בקרב האזרחים. זה קורה ברשתות חברתיות. דו"ח שהוגש לסנאט האמריקאי מסביר שהרוסים מנהלים מלחמה א-סימטרית, כי יש להם יכולת להפיץ שקרים, בעוד בדמוקרטיות יש חופש דיבור שמנוצל בצורה יעילה".

מה מועילה אזהרת ה-FBI מול המתקפות הללו? "האזהרה הזו נועדה במקרים רבים כדי להרתיע את התוקף. בדרך הזו נוהג צה"ל גם מול חיזבאללה. יתכן שה-FBI רוצה לומר לרוסים שאנחנו על הזנב שלכם", אומר גונן ומציג כמה דוגמאות לתוצאותיה של מתקפה שכזו על האולימפיאדה: "הם יכולים להשבית שידורים כפי ששיבשו את טקס הפתיחה לפני שלוש שנים. הם יכולים להשבית רשתות ווייפיי ולמנוע שידורים. לצעדים כאלה יש השפעה מוראלית משמעותית. אפשר לדמיין מה יגרום שיבוש תנועת רכבות או רמזורים ומניעת הגעה של ספורטאים לתחרויות".

האם קיים ביטחון שאכן הרוסים עומדים מאחורי האיום? "לא בטוח שזה אנשיו של פוטין", משיב גונן ומוסיף: "אבל לרוסים יש יכולות סייבר מדהימות. הם מהמובילים בעולם בתחום. המתקפה על אוקראינה המחישה יכולות התקפיות נדירות שרק מעט מאוד ארגונים יכולים היו להגיע לכך. כשהם תקפו באוקראינה הם פרצו למתגים של רשת החשמל, הורידו אותם, תוך כדי כך שידרו לבקרים כאילו החשמל עובד וגם השביתו טלפונים כדי שלא ניתן יהיה להתלונן שאין חשמל. הייתה כאן חשיבה טכנית מורכבת ומדינה שעושה דברים כאלה למדינה אחרת, זה גם מדגים יכולות וגם מלמד על רמת אגרסיביות ומוסר. לכן סביר שמדינה בעלת יכולות כאלה תעשה זאת שוב".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו