חוגגים על הגבעה
חוגגים על הגבעה צילום: קומי אורי

מאות תושבים מיישובי השומרון יחד עם תומכים מרחבי הארץ השתתפו באירוע התמיכה בתושבי קומי אורי שהתקיים בפתח הגבעה סמוך למחסום המשטרתי.

האירוע התקיים בדרישה להסיר את המצור המשטרתי שמוטל על השכונה זה כשנתיים, בו נמנע מאזרחים שאינם תושבים הגבעה להיכנס למקום, לרבות בייביסיטר וקרובי משפחה, דבר שפוגע קשות בשגרת חייהם של משפחות הגבעה.

חה"כ איתמר בן גביר מסיעת הציונות הדתית, שלח לתושבים את תמיכתו במאבק ואמר כי נבצר ממנו להגיע לאירוע עקב יום הדיונים העמוס שמתקיים בכנסת.

ראש מועצת שומרון יוסי דגן יצא בקריאה להסיר את המצור מהגבעה. "אני מצטרף לדרישת תושבי הישוב, ועד הישוב והציבור כולו, להסיר את הצו לאחר כמעט כשנתיים. זה לא הגיוני להמשיך את הדבר הזה. אני קורא להסיר את הצו ולהמשיך את בניין ארץ ישראל מתוך אהבת ישראל ואחדות ישראל", אמר דגן.

צילום: קומי אורי
צילום: קומי אורי

ישי שיינמן, תושב הגבעה שמתגורר במקום מאז הקמתה, סיפר לתומכים על שגרת חייהם ה"מטורפת" כלשונו בשנתיים האחרונות: "כמעט שנתיים שלמות יום יום, מוצבים בגבעה כעשרה שוטרים במטרה למנוע מבייביסיטר להיכנס לשמור לנו על הילדים, מקרובי משפחה שיבואו לבקר או מנשים בישוב להביא עוגות ליולדת שמתגוררת בגבעה".

"את כלי העבודה הכבדים איתם אני עובד יום יום ברחבי הארץ, אני צריך לסחוב ברגל מהבית עד למחסום מאות מטרים כי למעסיק שלי שמחזיר אותי הביתה בסוף יום העבודה, אסור להיכנס עם הרכב לגבעה".

"גם כשמשפחת דנינו שמתגוררת בגבעה, היתה צריכה להביא מוהל שיבדוק את התינוק הרך אחרי ברית המילה, מנעו השוטרים ממנו להיכנס והם נאלצו לטלטל את התינוק עד לביתו של המוהל", סיפר שיינמן.

"רק אתמול ממש בזמן שבו נזרקו בקבוקי תבערה בחווארה, ועמדת צבא הותקפה באביתר, היו כאן חמישה ג'יפים של מג"ב כדי למנוע ממניין יהודים להתפלל תפילת מנחה בבית הכנסת של הגבעה. שוב ראינו הוכחה מוחשית שהמצור הזה והכוחות הכל כך גדולים שמושקעים כדי לסכל את התפתחות הגבעה, הם לא רק סבל מתמשך של משפחות הגבעה, אלא גם סיכון חיים של תושבי השומרון, מכיוון שהכוחות שהיו אמורים להילחם באויב מופנים כלפינו", תקף שיינמן.

"אנחנו מבטיחים שנשאר כאן ונאבק על הגבעה הכל כך חשובה הזו, ועל המצווה, הזכות והחובה שלנו לבנות בכל מקום בארץ ישראל, בלי שום הבדל בין שטח C, B וA. נשאר כאן ונאבק עד שגבעת קומי אורי תהפוך למקום פורח, מלא בבתים, בילדים וילדות משחקים ברחובותיה", הוסיף.

בתוך כך, יצא היום יו"ר מפלגת הציונות הדתית, חה"כ בצלאל סמוטריץ' בביקורת חריפה כלפי כוחות הביטחון שמטילים מצור על הגבעה, ודרש את הסרת המצור במיידי.

"מה שמתרחש בקומי אורי בשנתיים האחרונות הוא בלתי מתקבל על הדעת. 
זו ענישה קולקטיבית אכזרית שאין לה מקום במדינת חוק", תקף.

"אי אפשר לקבל התנהלות כזאת כלפי יהודים או להבדיל אלף אלפי הבדלות כלפי ערבים. אין שום מאחז לא חוקי או מאהל בדואי שהמדינה מתייחסת אליו ככה. שטח צבאי סגור אין יוצא ואין בא", אמר סמוטריץ'.

"אני מצטרף לקריאתו של ראש המועצה יוסי דגן וקורא למערכת הביטחון ולעומדים בראשה: הסירו את המצור מהגבעה. המתיישבים ביהודה ושומרון אינם אזרחים סוג ב' ולא ניתן לקבל הפעלה של סנקציות לא מידתיות, מפלות וחסרות תקדים. אני קורא לכם: הסירו את המצור מגבעת קומי אורי כאן ועכשיו", דברי סמוטריץ'.