עו"ד חן דיין שלום
עו"ד חן דיין שלום צילום: יחצ

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב קיבל איכונים סלולריים כראיה להימצאות עובד ומעסיק יחד באותו המקום שעות רבות וממילא ראיה להיקף שעות העבודה שעבד העובד.

מדובר בתביעה שהגיש מסתנן אריתראי נגד מעסיקו, אזרח ישראלי, באמצעות עו"ד חן דיין שלום ממשרד עורכי הדין VKS. לטענת התובע, הוא הועסק אצל המעסיק כ-27 חודשים עד שנת 2018 ובמשרה מלאה. לטענת המעסיק, התובע הועסק אצלו ימים בודדים בלבד במשך השנים.

המעסיק לא הוציא לעובד שלו תלושי שכר, ושילם לו במזומן בסוף כל יום עבודה. משכך, רק איכוני הסלולר יכלו להוות ראיה מספקת להיקף שעות העבודה של התובע את הנתבע.

המעסיק, הנתבע, אמר כי האיכונים הרבים של השניים באותו המקום הם צירוף מקרים בלבד, אולם בית הדין הכריע כי "הסבריו של הנתבע לאותם איכונים פשוט בלתי סבירים ומצביעים על צירופי מקרים רבים מכפי שאפשר להעלות על הדעת, ללא תמיכה ראייתית הולמת".

התובע דרש לקבל סכום של למעלה מ-90,000 ש"ח בגין שלל הפרשות ותשלומים שמעסיקו לא הפריש לו במשך השנתיים בהן עבד אצלו. בית המשפט קיבל את רוב טענותיו של התובע ופסק על המעסיק לשלם פיצוי כולל בסך של כ-60,000 ש"ח. בנוסף חויב המעסיק בהוצאות התובע, לרבות בגין הנפקת דוחות האיכון ובגין שכר טרחת עו"ד, בסך 7,000 שקל.

עו"ד חן דיין שלום מסרה: "שעה שלא הופקו לתובע תלושי שכר, היתה לזה ראיה אחת ויחידה - דוחות האיכון של מספרי הטלפון שלו ושל המעסיק, אשר הוכיחו כי השנים שהו יחדיו פעמיים רבות בתקופת העסקה הנטענת".

לדבריה, "במקרה שלפנינו דוחות האיכון תמכו בגרסת התובע והביאו את בית הדין לקבל את גרסתו לפיה הועסק אצל הנתבע במשך שנתיים. דוח האיכון הוא הכלי האובייקטיבי ביותר היכול לשקף כיצד באמת עובד עבד בפועל. באמצעות דוח האיכון ניתן להגיע לחקר האמת, ולסייע לביה"ד לראות את המציאות בה עובדים מועסקים בניגוד מוחלט לדין".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו