התקהלות מסביב לבית שפונה בשכונת שמעון הצדיק. ארכיון
התקהלות מסביב לבית שפונה בשכונת שמעון הצדיק. ארכיון צילום: חזקי ברוך

מועצת הביטחון של האו"ם, בהובלת הנשיאה התורנית, צרפת, תקיים דיון בסוגיית הפסיקה המשפטית לפינוי המשפחות הערביות בשכונת שמעון הצדיק בירושלים. מי שצפויה להופיע בפני הוועדה היא מנכ"לית ארגון השמאל 'עיר עמים', יהודית אופנהיימר. ההשתתפות הזו מקוממת את גלעד אך, מנכ"ל ארגון 'עד כאן'.

"הפרקטיקה הזו של גופים ישראלים שחיים בחברה הישראלית ונהנים מכל הטוב שיש לישראל להציע, ומנגד משתפים פעולה עם האויבים הכי גדולים של ישראל וקוראים למועצת הביטחון של האו"ם לפעול אופרטיבית נגד ממשלת ישראל, מדינת ישראל וצה"ל, זו צורת פעולה שמשרתת את האנטישמיות והדה-לגיטימציה לישראל והיא מסוכנת לכולנו, כי הם אומרים שהנה גם מי שגר בישראל רואה בישראל דיקטטורה שפוגעת בזכויות אדם. זה מצדיק את כל השקרים ואת הפעולות שצריך לנקוט נגד המדינה הזו. מדובר בעוד צעד בדרך לניסיון להפוך את ישראל ללא לגיטימית".

ואולי מבקשים אותם ארגונים להוכיח לעולם שלא כל הציבור בישראל חושב אותו דבר? אך משיב וקובע כי הדברים תלויים במספר פרמטרים: "למי בדיוק הם מתחברים? הרי מי שלקח חסות על האירוע של שייח' ג'ארח הוא חמאס. בית המשפט אמר שהבתים הללו שייכים ליהודים, ולא מדובר בבית משפט שתומך בהתנחלויות אלא להיפך. מנגד חמאס אומר שלא מעניין מה בית המשפט אומר כי מדובר באדמה פלשתינית כבושה ואסור ליהודים להיות בה גם אם היא נרכשה. ארגון עיר עמים מגיע ואומר שהם עם ארגון החמאס ביחד ולא משנה מה אמר בית המשפט הישראלי. בעיניהם יש פלשתינים מסכנים שאסור לפנות אותם גם אם לכולם ברור שהקרקע לא שלהם".

מוסיף גלעד אך ומזכיר כי במקרים הפוכים, כאשר מדובר בתושבי הישובים היהודיים ביהודה ושומרון איש אינו טוען שאין לפנות משפחות מבתיהן אלא ייקוב הדין את ההר ועל בסיס תצלומי אוויר עתיקים המלמדים שמישהו עבר פעם במחרשה על הקרקע דורשים פינוי והרס.

על עצם קיומו של הדיון במועצת הביטחון של האו"ם, ככל הנראה מבלי ליידע את ממשלת ישראל, אומר אך: "הפרקטיקה של אנשי האיחוד האירופי בעשור האחרון הפכה להזויה. הם לוקחים את הסכסוך הישראלי פלשתיני למעין נחלת הכלל. יש כאן עניין פנימי בתוך עיר הבירה הישראלית, אבל הם מרשים לעצמם לפגוע בריבונות הישראלית ואומרים שהחלטות שר הביטחון שר המשפטים או בית המשפט לא מעניינות אותם, אלא רק הם אלה שיגידו לנו מה לעשות. הם ממשיכים את הקולוניאליזם. ישראל צריכה הייתה להגיד מזמן לאיחור האירופי שיש כאן פגיעה בריבונות ולא ניתן להם להמשיך בצורה הזו".

על כך שאין תגובה רשמית ישראלית אומר אך כי אכן "מצער שגורמי הממשל בישראל חוששים להגיב כשהם שומעים שמדובר באיחוד האירופי. חוששים ממשבר דיפלומטי. כל מדינה אחרת הייתה שולחת את השגריר ומייצרת משבר דיפלומטי ומבהירה שזה קו אדום והם לא יכולים להתערב בעניינים פנימיים. מישהו היה מעז לומר לפוטין איך להגיב באי קרים, למרות כל העברות על הדין הבינלאומי שמתבצעות שם? מישהו אומר לספרדים איך להגיב מול הקטלונים שרוצים להתבדל? לא, כי זה עניין פנימי. אבל אצלנו אפשר לעשות את זה וזו הפכה להיות עמדה רווחת במסדרונות הממשלה, שעלינו כולם יכולים לעשות סיבוב. יש כאן תוצר של הגלות, התפיסה שמותר לפריץ לעשות כרצונו ואנחנו נוריד את הראש".