למצולמים אין קשר לידיעה
למצולמים אין קשר לידיעה צילום: STR, פלאש 90

צחי דבוש, מי שהיה עד לא מזמן הכתב הצבאי של גלי צה"ל, ביקש להעלות לסדר היום את הבעיות איתן מתמודדים חיילים בודדים רבים.

בציוץ שכתב בטוויטר תהה דבוש, "לתת לחייל בודד 1,300 ש״ח להוצאות שכר דירה חודשיות, זה בעצם לדרוש ממנו לממן את השירות הצבאי מכספו. ב-1,300 ש״ח אי אפשר לשלם שכר דירה בישראל, שלא לדבר על תשלומים ומזון. מישהו במדינה באמת מאמין שעם סכום כזה אפשר להשיג קורת גג בישראל? וזו הסיבה שהמון חיילים בודדים נקלעים לחובות בצבא".

הדברים נכתבו בתגובה לדו"ח מיוחד של מרכז המידע והמחקר של הכנסת שנחשף באתר ynet ועוסק באחת הבעיות הקשות ביותר העומדות בפני חיילים בודדים: חוסר בפיתרון דיור הולם והיקלעות לחובות.

מהמסמך עולה כי מתוך 6,469 חיילים בודדים שמקבלים סיוע למגורים, 54% שוכרים דירות באופן עצמאי תוך התבססות על השתתפות בשיעור של כ-1,300 שקלים מצה"ל באופן חודשי. אחת הסיבות היא שיש ביקוש רב לדירות משותפות שמציע הצבא עד כדי שנוצרו רשימות המתנה לכניסה אליהן.

סיבה נוספת היא שמרבית החיילים הבודדים מעדיפים להתגורר במרכז שם 1,300 שקלים יספיקו לפחות משמעותית מאשר לדיור בפריפריה.

במרכז המידע והמחקר בכנסת מעריכים שאם סכום ההשתתפות יגדל, החיילים הבודדים יעדיפו עוד יותר את המרכז ויימנעו מללכת לפתרונות שמציע צה"ל וניתנים ללא תשלום - בתי חייל, דירות של משרד הביטחון ודיור בקיבוצים.

בדו"ח נכתב כי "אין פיקוח על התנהלות העמותות ותנאי המגורים בדירות למרות שצה"ל מעביר להן תשלום באמצעות החיילים ומפנה אליהן חיילים. צה"ל וגורמים נוספים מציינים כי חיילים רבים לא מודעים למחיר הכלכלי הגבוה של שכירות דירה, ובפועל הם מתקשים לנהל דירה הולמת ולהסתדר כלכלית, ולעתים נקלעים לחובות או למצבים נפשיים קשים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו