גולן ואך, מפקד כוח החילוץ הישראלי שפעל בפלורידה באסון קריסת המבנה, אמנם חזר לישראל לפני שבועיים אבל הוא עדיין זוכר כל פרט ופרט של המבצע המורכב.

"הצוות הישראלי איתר 81 מתוך 93 נעדרים שהיו ביום בו הגענו. הנעדרים הללו אותרו באמצעות תוכנית הנדסית ומודיעינית שבנינו ואיפשרה לכוחות לחלץ בפועל. אנחנו השתתפנו בכ-25 חילוצים", מספר ואך לערוץ 7.

הוא חושף מעט את התהליך לפיו פועל כוח החילוץ הישראלי. "התפיסה שלנו מנסה קודם כל לענות על השאלה את מי מחפשים ואיפה הוא היה. יש לנו טבלה מסודרת אל מול המשפחות של שמות והיכן הם היו טרם האירוע - כמובן עם הרבה שאלות עומק. אחר כך מגיעים לשטח ומנסים להבין בערימת הבטון והברזל מה כל דבר שאתה רואה - איפה נמצא חדר השינה ואיפה הסלון, באיזה קומה אתה עומד. אחר כך מלבישים את כל שכבת האוכלוסייה על שכבת ההנדסה ומייצרים מצב שבכל רגע נתון אתה מבין את מי אתה מחפש ואיפה הוא אמור להיות - זה השלב הראשון"

"בשלב השני, ברגע שמתחילים לעבוד, כל הזמן מוציאים ממצאים מהשטח ובאמצעותם אנחנו מוודאים שאנחנו במקום הנכון כדי להגיע בצורה מהירה למי שאנחנו מחפשים", מוסיף ואך.

לדבריו, המודיעין קריטי להצלחת החילוץ. "בתוך פיקוד העורף יש יכולות מודיעיניות מאוד גדולות, חלקן מתבססות על מה שיש בשטח וחלקן מצויות בארץ. יש אנשים שישנו פחות מאיתנו בארץ ונדרשו לתת לנו תמיכה 24/7 למשך שבועיים ועשו חתכים ומרשמים והביאו למצב שבו עבדנו כמעט כל רגע נתון בודאות שאנחנו עומדים איפה שרצינו לעמוד", הוא מתאר.

ואך מדבר על הקשר עם המשפחות המודאגות. "התפללנו לאורך כל המשימה שנמצא את כולם. בני המשפחות שהיו לידינו, שהו באותו מלון ותלו בנו הרבה תקוות וקיווינו שלא נגיע למצב שמישהו חסר. כל הרעיון בשיטת העבודה הישראלית היא להביא למצב שמוצאים את האנשים מהר, מוצאים את כולם ולא פוגעים בגוף האדם למרות שעובדים עם אמצעים הנדסיים כבדים. זה לקח זמן, אבל הרבה פחות ממה שהיה אמור לקחת. הגענו לשם ביום השלישי ועד לאותו יום חולצו שני אנשים ביממה ובקצב הזה היו אמורים לעבוד כחודש וחצי. אנחנו אחרי שתי יממות היתה לנו תוכנית והתחלנו לחלץ 20 אנשים ביממה והפכנו את זה ל-11 וחצי ימי עבודה".

הוא נשאל אם המשימה נחשבת מוצלחת לאחר שהפעם לא נמצאו לכודים חיים. "השאלה שבדרך כלל שואלים אותנו היא האם חילצנו אנשים חיים. זו שאלה מאוד בסיסית ואנושית כי כולם רוצים להציל אנשים חיים. באסון בקנה מידה כזה להציל חיים זה לא הפרמטר המרכזי, והחשוב הוא להציל את המשפחות".

עובדה שהיינו יחד עם המשפחות, סיפקנו להם מידע, הבאנו למצב שהם קיבלו בשלמות את מי שהם מחפשים ובמהירות. עבדנו מול השלטונות המקומיים שיש להם ניסיון אדיר בתרחישים אחרים ובתרחיש הזה הם היו צריכים את עזרתנו והדבר השפיע ברמה הלאומית. כששואלים אותי אם הצלנו חיים אני אומר לא אבל מבהיר שהתרומה שלנו היתה עצומה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו