ידעיה הכהן
ידעיה הכהן צילום: ישיבת הר עציון

ידעיה הכהן, מיקירי בניה של ירושלים, ממייסדי וממנהלי ישיבת הר עציון מיום הקמתה ועד היום, הלך לעולמו בגיל 89.

ידעיה ורעייתו דינה זכו לצאצאים רבים. נולדו להם שמונה ילדים - הרב רא"ם הכהן, האלוף במיל' גרשון הכהן, הרב אלישיב הכהן, הרב אביה הכהן, הרב חיים הכהן, ר' זאב הכהן, חניטל אופן ויפעת הראל.

הלוויתו של ידעיה ז''ל תצא בשעה 15:00 היום (שישי) מבית ההלוויות שמגר להר הזיתים, שם ייטמן.

הרב אמנון בזק, ר"מ בישיבת הר עציון, ספד לידעיה וסיפר כי "היה דמות ייחודית בנופה של ירושלים. איש בני עקיבא, פעיל חשוב בתרבות וחינוך בסוכנות היהודית ופעל בשליחותה. ידעיה, בעל זקן הרצליאני מפואר, נודע באהבת התורה שלו, בסיפוריו המופלאים על תולדות ירושלים ובמסירותו למען הכלל.

''ידעיה גדל עם אבי ז"ל מאז השבוע שבו נולדו שניהם ולאורך כל חייהם, וכך זכיתי להכיר אותו ואת אשתו דינה ז"ל, שני אנשים מופלאים, שבביתם הצנוע שרתה תמיד רוח מיוחדת של תורה וחסד. ידעיה לימד אותי, כמו ילדים רבים אחרים, לקרוא בתורה בכלל ולקראת בר המצווה בפרט, וזאת בהתנדבות מלאה. לימוד זה כלל הרבה מעבר לקריאה בתורה: הוא לימד אותנו לעומק את מערכת הטעמים ומשמעותה הדקדוקית, הוסיף דברי תורה רבים והטעים אותנו מטעמה המתוק של תורה''.

הרב בזק תיאר כי ידעיה היה מסור לישיבת הר עציון. בשנותיה הראשונות של הישיבה הוא סייע בכל דרך אפשרית לצוות ולתלמידים. "הוא היה קרוב מאוד לראשי הישיבה, מו"ר הרב עמיטל והרב ליכטנשטיין זצ"ל, קיבל את פניו של הרב ליכטנשטיין ומשפחתו עם הגיעם לארץ, ומאז תמך וסייע בקליטתם.

''לאורך כל השנים הוא עבר לפני התיבה בתפילת מנחה ביום הכיפורים, וסיפר מסיפורי ירושלים בכל מסיבת יום ירושלים. הוא המשיך להגיע לישיבת הר עציון עד לשבועות האחרונים. כל מפגש עמו כלל תמיד דבר תורה ובדיחה יהודית טיפוסית. הוא היה חבר קרוב ושותף למושקו – ר' משה מושקוביץ ז"ל, שהלך לעולמו לפני כמה חודשים, וכעת, שני הכוהנים מצטרפים לישיבה של מעלה, לצד רבותינו ראשי הישיבה זצ"ל.

''ידעיה ודינה זכו להקים דור ישרים מבורך. בתקופה שבה הדבר לא היה נפוץ הם גידלו את שמונת ילדיהם, וזכו לצאצאים רבים ויקרים. תהא נשמתו צרורה בצרור החיים'', הוסיף הרב בזק.

באיגוד ישיבות ההסדר אמרו: "אנו מבכים עם היוודע דבר הסתלקותו לגנזי מרום של ר' ידעיה הכהן ז"ל, ממייסדי ומנהלי ישיבת הר עציון באלון שבת לאורך שנים ארוכות ומיקירי בניה של ירושלים. איש תורה יקר ורב פעלים ואביו של ראש ישיבת ההסדר בעותניאל הרב רא"ם הכהן, יבדל"א. אישיותו המיוחדת, פועלו הרב ומורשתו של ר' ידעיה ילוו אותנו עוד שנים רבות ויהוו מקור נחמה עבור משפחתו".