כל הדברים הטובים
כל הדברים הטובים צילום: ענת קירשנבוים

כמה פעמים בחיים אנו רוצים ליצור לעצמו את הדברים הטובים בחיינו. מהם בכלל הדברים הטובים? הרי זה משתנה לאחד למשנהו.

אחד יכול לומר (כמו בהצגה) שהדבר הטוב שלו בחיים הוא ללקק גלידה, אחר יכול לומר שתפילה טובה היא עבורו החיים הטובים, שלישי מדבר על הליכה לטבול במי מעיין קרירים והרשימה ארוכה.

על כל אלו תוסיפו עוד מאות דברים ופרטים וכולם בהצגה/דרמה החדשה והמעולה פרי יצירתו של אנקן מקמילן. בהצגה הישראלית, דביר בנדק עם זיכרון וכשרון מעולה ויוצא דופן מגלם ילד, שמכין רשימה של כל הדברים הטובים בחיים כדי לעזור לאימו האובדנית.

מה שמתחיל כניסיון תמים להתמודד עם אירוע טראומטי, הופך לדרך מופלאה להביט על העולם. עוד לפני שההצגה עולה, מחלק דביר באקראי עשרות רבות של פתקים ועליהם מספרים ומשפטים של כל הדברים הטובים. וכך, בשליטה מוחלטת הוא מעביר מראשו הקודח את המספרים והקהל משתף פעולה. ועוד איך משתף. בצורה נפלאה.

את הנוסח העברי יצר אלי ביז'אווי, כשעל מלאכת הבימוי הופקד שי פיטובסקי בהצגה משותפת לתיאטרון הקאמרי עם תיאטרון אלעד, שהוא מן התיאטראות פורצי הדרך בנוף התרבות העכשווי בישראל.

הוא מורכב משחקנים ויוצרים יוצאי הבימה והקאמרי, שעזבו קריירות מצליחות במרכז הארץ ועברו עם משפחותיהם לאילת/אילות במטרה להפוך את הקצה הדרומי של ישראל למרכז יצירה פורצת דרך. חבל הארץ המרוחק מהווה בעבורם קרקע פורייה לבחינת גבולות המדיום ולפיתוח שפות אמנותיות חדשות.

תיאטרון אלעד נוסד לפני 8 שנים לזכרו של רס"ל אלעד דן, שנפל במלחמת לבנון השניה.

כבר בהצגה הראשונה שלהם 'הזקן והים' ואחריה 'ירמה לאור ירח', ראיתי את הפוטנציאל הענק הגלום בהם ואכן בהצגה המשותפת הזו בכיכובו של דביר בנדק התוצאה מושלמת. רוצו לצפות.