גלעד אך, מנכ''ל עד כאן
גלעד אך, מנכ''ל עד כאן צילום: חיים טוויטו

בוועידת הקיץ של העיתון בשבע שהתקיימה היום, טען גלעד אך, מנכ''ל ''עד כאן'' כי המציאות הבלתי אפשרית שנוצרה בשטחי יהודה ושומרון נובעת מהסיטואציה רבת השנים בה מדינת ישראל החליטה שלא להחליט על עתידם של שטחי יהודה ושומרון בכלל, ושטחי C בפרט.

''המצב בו אין החלטה, יוצרת וואקום אליו נכנסים עשרות גורמים המנסים להשפיע על המציאות, גורמים אלו כוללים גם גופים עבריינים ואנטי ישראליים, מה שמייצר תופעות קשות גם בנושאים האקולוגים בהם חציבה פיראטית שריפת פסולת הטמנה של פסולת בניין ועוד''.

אך מוסיף כי ארגונו תיעד מחצבות פיראטיות רבות: ''תיעדנו 25 אלף דונמים של מחצבות פיראטיות בכל רחבי יהודה ושומרון, מחצבות אלו פועלות ללא תוכנית ולעיתים אף ללא זיקה בין מפעילי המחצבה לבין הקרקע. לא ניתן להקים מחצבה ללא הליך תכנוני מסודר, חלק ממחצבות אלו פועלות בשמורות טבע, חלקם על שטח שמיועד לכביש וחלקם על אתרים ארכאולוגים. מצב אבסורדי זה פוגע בצורה קשה הן באוכלוסייה היהודית והן הפלסטינית".

בנוסף תיאר אך מקרה בו נכח בבית העומד על סף תהום בצמוד למחצבה לא חוקית בכפר ג'מעין ובמהלך הפגישה הגיעו נציגי הביטחון המסכל הפלסטיני להפחיד ולאיים על התושבים הפלסטינים של הבית. בדיעבד הסתבר שהמחצבה הסמוכה נמצאת בשליטת המנגנונים הפלסטינים ומעגל מקורבי אבו מאזן, כמו חלק ניכר מהמחצבות הפיראטיות הפרוסות ברחבי יו"ש ומכניסות סכומי עתק מהמשק הישראלי לגורמים אלו.

בתגובה לדברי אך טען עיתונאי הארץ, גדעון לוי כי אומנם הוא אינו מסכים בדברים רבים עם הרשות הפלסטינית ועם פעילותם של מנגנוני הביטחון הפלסטינים, אולם "אי אפשר לבוא עם ידים נוטפות דם ולהטיף מוסר למישהו אחר, יש להדביר קודם את העינויים של השב''כ הישראלי ורק אח"כ לבוא בטענות לשב"כ הפלסטיני" כך לדבריו.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו