מארק צל, יו״ר המפלגה הרפובליקנית בישראל
מארק צל, יו״ר המפלגה הרפובליקנית בישראל צילום: חיים טוויטו

בועידת הקיץ של כנס ירושלים נערך פאנל סוער תחת הכותרת ׳האתגרים להמשך פיתוח ההתיישבות מול ממשלה חדשה בישראל וממשל חדש בארה״ב׳.

מארק צל, יו״ר המפלגה הרפובליקנית בישראל ביקש להזכיר שאת ההחלטות לגבי בנייה בהתיישבות יש לקבל בסופו של דבר בירושלים ולא בוושינגטון.

״ההחלטה הסופית לגבי ריבונות ביהודה ושומרון היא החלטה של עם ישראל ולא של האמריקנים או של האיחוד האירופי. אנחנו לא תלויים באמריקנים. אני שומע את הקולות בממשלה שקוראים לחזור לחיק הדמוקרטים זה מפריע לי. מכיוון שאנחנו צריכים להכיר שבממשל הקודם התרחש מהפך רציני, לא רק לטובת מדינת ישראל אלא בכל המזרח התיכון״.

הוא הודה שממשל ביידן מדאיג אותו מאוד. ״מאוד מטרידה אותי ההחלטה שצפויה בנובמבר לפתוח מחדש את הקונסוליה לפלסטינים בירושלים. בעבר הקונסוליה הזו פעלה כשגרירות לכל דבר עבור הפלסטינים. הממשל מתכוון לשלוח שגריר לעם הפלסטיני בלי תלות לשגרירות האמריקנית בירושלים וזה מסוכן. בנוסף, גם חידוש היחסים עם הרשות הפלסטינית וחידוש הכספים לפלסטינים שטראמפ הפסיק להעביר, מטרידים מאוד״.

צל נשאל מה יוגדר הצלחה מבחינת ראש הממשלה נפתלי בנט בפגישתו עם הנשיא ביידן ואמר שהציפיות נמוכות מאוד. ״אני מאחל הצלחה לראש הממשלה החדש בוושינגטון, אבל הוא חדש במשחק הזה ובלי הרבה ניסיון. זה מפחיד אותי ואני חושש עוד יותר כשאני רואה שביידן מנוהל וגם סגנית הנשיא לא באמת שולטת. מי ששולט אלו אנשי הנשיא אובמה שעליהם לא כל כך מדברים״.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו