הרב אביעד שינוול
הרב אביעד שינוול צילום: באדיבות המצולם

כל פעם מחדש שאני פוגש מצב של תשובה משהו בתוכי מתלהב. יש רעננות עדינה ומיוחדת בתנועה הנפשית והחברתית הזו. קשה להישאר אדיש אל מול אנשים שעוברים מהפכה בחייהם ובמיוחד אם היא חיובית כל כך.

מה סוד הקסם שלה? איך היא מצליחה לגעת בלבבות של המוני יהודים? כיצד היא שומרת על רלוונטיות כל דור מחדש למרות שינויים תרבותיים וטכנולוגיים גדולים כל כך?

הרב קוק מעיד ש"הנני מוצא את עצמי נוטה לחשוב ולדבר תמיד רק על אודותה" (פתיחה לאורות התשובה). הרב קוק הרגיש ביחס לתשובה כמו אדם שמאוהב באשתו ולא מצליח לחשוב על משהו אחר מבלעדיה. יש קסם מיוחד בתשובה שנובע מהעובדה ש"עליה בנויות כל התקוות האישיות והציבוריות".

ככל שאדם גדל, לומד וצובר נסיון הוא מגלה כמה חוקים חומריים ונפשיים יש בעולם. לאן שלא נפנה נגלה חוקים שמגבילים את יכולות התמרון שלנו. ילדים נוטים לראות את החיים כאינסוף אפשרויות לעומת מבוגרים שמרגישים אינסוף אילוצים. תחושת מחנק עולה בגרון כאשר הגבלות של העולם הזה מקררות את חום ההתלהבות.

מושג התשובה מלהיב ומעודד מכיוון שהוא נוטע תקווה לשינוי. בת קול של תשובה לוחשת "אתה יכול עכשיו להשתנות, אם רק תרצה. אהיה איתך אפילו בנפילות הגדולות ביותר כדי לתת לך יד וללוות אותך בדרך למעלה".

אפילו אם אתה בשלב בו מעטים האנשים שמשתנים, אפילו אם עברו עליך ארבעים שנה בהם אתה מכיר את עצמך באופן מסויים - אתה יכול להגיע למקום אחר. אדם מבוגר שלא יודע עברית, איננו מכיר מילה של תורה ושונא רבנים, יכול להיות גדול הדור.

רבי עקיבא היה רחוק מכל ריח של תורה (אבות דרבי נתן יב) והיה צריך ללמוד הכל מההתחלה, מכיתה א, אך לבסוף הגיע להיות גדול הדור והדורות. אתה יכול להגיע למקומות הנמוכים ביותר של עבודה זרה, גילוי עריות ושפיכות דמים אך להתאמץ בתשובה והקב"ה יחפור מנהרה מהמקום שלך עד כסא הכבוד כמו שקרה למנשה המלך.

מקרים אלו אינם אירועים היסטוריים מנותקים אלא תנועה עכשווית ובועטת. חיים סביבנו המוני יהודים שהם בני רבי עקיבא שנפלו לחטאים אך התעלו למדרגות גבוהות על ידי עמל תשובה קשה ומשמח.
עולם שיש בו תשובה הוא עולם טוב יותר עם תקווה לקידום והתפתחות.

הידיעה שהעולם כולו נמצא בשלבים שונים של תשובה נוטע רוגע ושלווה להתמודד עם הקטסטרופות שמתרחשות לנגד עיננו מכיוון שבמקביל לחסרונות יש תהליך של התקדמות וכך אדם נמצא בעין הסערה עם ביטחון שנגיע למקום טוב יותר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו