מליאת הכנסת
מליאת הכנסת צילום: דני שם טוב דוברות הכנסת

ח"כ רם שפע מכחול לבן ומיכל רוזין ממרצ מבקשים לכנס את ועדת הכנסת כדי לדון ב"התנהגות אלימה ומתמשכת" של חברי הכנסת במליאת הכנסת.

שפע ורוזין מבקשים לבחון את הצעדים וההליכים הנדרשים שיבטיחו השבת הסדר על כנו. במכתב ששלחו ליו"ר ועדת הכנסת ח"כ ניר אורבך כתבו השניים: "אנו פונים אליך נוכח המגמה המדאיגה הרווחת לאחרונה, ביחס להתנהגותם הלקויה ומבישה של חברי הכנסת בדיוני המליאה ובפרט בעת ההצבעות.

"חברי הכנסת כנבחרי הציבור של העם, מחויבים ראשית בדוגמא אישית וציבורית וכבוד הדדי האחד כלפי השנייה, על אף היריבות והמחלוקות האידיאולוגיות בתפיסות העולם שלהם ושלהן. עולה החשש כי אם לא נשכיל לעצור מגמה זו בהקדם, האווירה האלימה תתעצם והיא עלולה לשאת ביטויים חמורים. חשוב מכך אמון הציבור בנבחריו ובנבחרותיו וערכי הדמוקרטיה הישראלית יינזקו ויפגעו קשות".

חברי הכנסת שפע ורוזין אומרים כי האירועים האחרונים במליאת הכנסת חורגים מהתנהלות תקינה ולגיטימית של חילוקי דעות בין יריבים פוליטיים. "כך למשל הטעו בגלוי ויודעין חברי כנסת בעת ההצבעה על הצעה לסדר את מזכירת הכנסת בדבר אופי הצבעתו של ח"כ אחר, נשמעו קריאות "מחבל" ע"י ח"כ אחד כלפי אחר, הפרעות מרובות בזמן הצבעות ושימוש בלתי סביר בקריאות בינים רבות אשר מנעו מהדוברים לשאת דברים ואת מהלכו התקין של הדיון.

"התנהלות זו הפוגעת הן בדיוני המליאה התקינים ולעיתים אף בטוהר הצבעות במליאת הכנסת ע"י חברי הכנסת עצמם, אינה ראויה, פוגעת בכבוד הכנסת ובאמון הציבור בנבחריו. לאור חומרת האירועים האחרונים, נבקשך לכנס את ועדת הכנסת לדיון דחוף טרם סיום מושב הקיץ, בסוגיה ולבחון בכובד ראש את הצעדים וההליכים הנדרשים שיבטיחו השבת הסדר על כנו וקיום כללי ההתנהלות המקובלים והראויים עם נבחרי הציבור במשכן".

מלשכתו של ח"כ אורבך נמסר לערוץ 7, "בעקבות פנייתם החשובה והצודקת של ח"כ רם שפע וח"כ מיכל רוזין על תרבות הדיון במליאה, יו"ר ועדת הכנסת ח"כ ניר אורבך נענה לבקשתם להעלות את הנושא, וקבע דיון דחוף בועדת הכנסת ביום רביעי בבוקר".