אפגניסטאן
אפגניסטאןצילום: איסטוק

נשיא אפגניסטן אשרף גאני טען כי ארגון הטרור טליבאן קיבל רוח גבית מהנסיגה האמריקאית, ומנצל את ההזדמנות כדי להגביר את מעשי הרצח שלו ולהרחיב אתאזורי השליטה שלו בשטחי אפגניסטן.

גאני אמר כי הוא הזהיר את האמריקאים שהנסיגה שלהם בעת הזאת תחזק משמעותית את ארגון הטליבאן, אך לדבריו לא היתה לו אוזן קשבת מהצד האמריקאי. הוא הודה לאמריקאים על התמיכה שהם עדיין נותנים לצבאו, בעיקר על ידי סיוע אוירי.

לדברי הנשיא האפגאני, למרות ההתחזקות הנוכחית של טליבאן, לא מדובר בסוף פסוק.

"זה עניין של כחצי שנה עד שאנחנו נתפוס מחדש את השטחים שאיבדנו", אמר. לדבריו, יש לו ולצבא אפגניסטן תכנית צבאית רחבה שתימשך כששה חודשים ותחזיר את השליטה והעוצמה לידי הממשלה.

הוא האשים את טליבאן בהפרת התחייבויות שנתן במהלך המו"מ שהתנהל בין הצדדים בקטאר, תחת חסות הממשל האמריקאי בתקופת כהונתו של טראמפ.

לדבריו, טליבאן התחייב בראש ובראשונה לנתק כל קשר עם ארגוני הטרור הפועלים באזור, ולהפסיק לחלוטין התקפה על יעדים אזרחיים, אך בפועל באחרונה הארגון רק מחזק את ההתקפות שלו על אזרחים לא מעורבים, ונמצא בקשר עמוק עם ארגוני הטרור.

דובר הטליבאן זבידהוללה מוג'הד אמר בתגובה לנאומו של גאני כי "השקרים לא יעזרו, הכרזת המלחמה לא מפחידה אותנו. גאני סיים את תפקידו וזמנה של ממשלתו אזל".