וולדיגר וסילמן בסיור בתל השומר
וולדיגר וסילמן בסיור בתל השומרצילום: דוברות

יו"ר הקואליציה ח"כ עידית סילמן (ימינה) הגישה הצעת חוק להשלמת הרפורמה בבריאות הנפש במסגרת ביטוח בריאות ממלכתי.

הצעת החוק מבקשת להעביר את הטיפול בהתמכרויות ממשרד הבריאות לקופות החולים ובכך לשים קץ לסבל של נפגעי התחלואה הכפולה.

נציין כי בשבוע שעבר נפלה הצעת חוק דומה של ח"כ מיכל וולדיגר (הציונות הדתית) זאת לאחר שלא הושגו הסכמות בין הקואליציה והאופוזיציה, למרות שבמפתיע בוועדת השרים לענייני חקיקה לא התנגדו להצעת החוק וכתבו כי הוועדה נוטה לתמוך אך ביקשו לקיים דיון נוסף בעוד כחודש.

נציין כי לא ניתן להעלות להצבעה נוספת הצעת חוק שנפלה במליאה הכנסת במשך חצי שנה אם לא יהיו שינוי נסיבות.

בדברי ההסבר לחוק כתבה ח"כ סילמן, "ההתמכרויות מסוגים שונים הפכו לשכיחות, בין אם התמכרות לשימוש בחומרים פסיכו-אקטיביים, התמכרות לתרופות מרשם, התמכרות התנהגותית וכדומה. ואולם, נושא זה נדחק לשוליים ולא נהנה מהקצאת משאבים מספקים.

"בשנת 2015 נכנסה לתוקף הרפורמה בשירותי בריאות הנפש. האחריות לטיפולים בתחום בריאות הנפש הועברה לקופות החולים, בעוד שהאחריות לטיפול בסוגיית ההתמכרויות נותרה במשרד הבריאות ובמשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים. מטופלים המתמודדים עם הפרעות נפשיות מופנים לקבלת טיפול במסגרת קופות החולים בשל ההפרעה הנפשית. במידה ומתגלה תוך כדי הטיפול גם הפרעת התמכרות, הם מופנים לטיפול במסגרות טיפוליות אחרות, כיוון שטיפולים אלו אינם מצויים תחת אחריותן של קופות החולים. פיצול זה גורם לקשיים רבים ולהחרפת הבעיות שהיו קיימות בתחום ההתמכרויות.

"רוב המתמודדים עם הפרעת התמכרות סובלים גם מהפרעה נפשית. בחלק מהמקרים אותה הפרעה נפשית התפתחה כתוצאה מהפרעת ההתמכרות. ישנם מחקרים רבים בעולם המצביעים על הצורך שהטיפול בשתי המחלות (הפרעה נפשית והפרעת ההתמכרות) יהיה תחת אותו גוף מטפל על מנת לייצור רצף טיפולי מקצועי, יעיל ונאות.

"לפיכך מוצע להעביר את תחום הגמילה לאחריות קופות החולים, להשלים את הרפורמה בבריאות הנפש, ולייצר רצף טיפולי הולם שיסייע למתן טיפול מיטבי ויעיל. כמו כן, מוצע להוסיף לתוספת השנייה טיפול על ידי צוות רב מקצועי בהתמכרויות שיכלול בין היתר רופא מומחה בפסיכיאטריה, פסיכולוג, עובד סוציאלי, ומרפא בעיסוק, מה שיאפשר טיפול מיטבי במתמכר".