שירי מימון
שירי מימוןצילום: משה אליהו

חלק השני של הפרויקט המחווה לשירי יורם טהר-לב 'יעלה ויבוא' נחנך הבוקר עם חידוש של שירי מימון לאחד השירים היפים שכתב - 'ההר הירוק תמיד'.

השיר נכתב על רכסי הכרמל הירוקים, וכמו שירים רבים של טהרלב, נכתב בהשראת חוויות נעוריו בקיבוץ יגור השוכן למרגלות הכרמל. בימי נעוריו של טהרלב הכרמל היה קרח מצמחייה, והכינוי 'ההר הירוק' מקורו בהר שליד קובנה אשר בליטא. הוריו של יורם טהרלב, כמו אחרים ממיסדי קיבוץ יגור עלו ארצה משם.

השיר נכתב בשנת 1972 כחלק מחגיגות היובל להיווסדו של הקיבוץ, ולחן השיר בוצע בידי זוכה פרס אקו"ם למפעל חיים, מוני אמריליו. השיר הוקלט לאחר החגיגות ביחד עם מקהלת הקיבוץ ושלומית אהרון. בהמשך הוקלט גם על ידי צוות הווי פיקוד מרכז ורוחמה רז שהפכה להיות מזוהה עם השיר.

כבר שנים שהשיר זה נלמד בבתי הספר היסודיים בישראל כחלק מתוכנית הלימודים לקראת ט"ו בשבט בשל השורה "פקחתי את עיני, היה אז חודש שבט", אך טהר-לב העיד במספר הזדמנויות כי שורה זו כוונה למעשה ליום הולדתו החל בחודש זה.

שאר שירי החלק השני של הפרויקט צפויים לצאת בקרוב, ומשתתפים בהם זמרים מהשורה הראשונה של המוזיקה הישראלית כמו יהורם גאון, עידן עמדי, יובל דיין, גיא ויהל, יוני בלוך ועוד.

הפרויקט הינו סנונית ראשונה מתוך מיזם תרבותי וחינוכי רחב וגדול יותר מבית "צאן ברזל", שמטרתו לתת לאומנים וגיבורי תרבות את הכבוד הראוי להם. בין היוצרים שצפויים לקבל פרויקטים משלהם נמצאים עלי מוהר, חיים חפר, סשה ארגוב, צביקה פיק, חמוטל בן זאב, אסי דיין, נתן כהן, ועוד רבים וטובים.