משה (קינלי) טור פז
משה (קינלי) טור פזצילום: מרים אלסטר, פלאש 90

חבר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ משה (קינלי) טור-פז (יש עתיד) מתייחס בראיון לערוץ 7 לשאלה האם למרות הזינוק בתחלואה יש לפתוח את שנת הלימודים כסדרה.

"יש להעמיד את מערכת החינוך במקום הראשון בסדר העדיפויות הלאומי ולכן גם אם חלילה יהיה סגר, מערכת החינוך צריכה להיסגר אחרונה ולהיפתח ראשונה. 2.4 מיליון תלמידים הם חלק מרוב משקי הבית בישראל, ולכן, כשתלמיד נמצא בבית, משק הבית שובת יחד עמו. להשאיר את התלמידים בבית הספר זה גם חינוכי וגם כלכלי"

ספר על הפעילות שלך בוועדת החינוך?

אני מביא לוועדת החינוך 25 שנות ניסיון בשטח החינוך ומתוכן 5 שנים בהנהלת משרד החינוך. בישיבות הראשונות הבאתי את קולם של תלמידים ומורים שאני מחובר אליהם והצלחתי לשקף מהימנה את תחושות השטח. בנוסף, היכרותי עם כל הדרג המקצועי במשרד החינוך ואנשי אגפי חינוך ומנהלים רבים, מובילה לכך שאני מביא לוועדה את קולות אלו שעושים את החינוך בפועל. אני שואף להפוך את הדיונים למקצועיים יותר ומתורגמים באופן מידי לעשייה.

השבוע למשל, ישבתי עם נציגי תוכנית שלבים המטפלים בכ-3,000 ילדים חולים שאינם יכולים ללכת מדי שנה. הם החוליה החלשה במערכת החינוך אבל הקשב והמענים שהם מקבלים אינם מספקים. הבטחתי למורים ולהורים להביא את קולם ישירות הן למשרד החינוך והן לוועדה ולהביא לפתרון מהיר.

יש לעשות חיסוני קורונה בבית הספר? במאבק של משרד הבריאות מול משרד החינוך, באיזו עמדה אתה תומך? אנחנו לא מסכנים את התלמידים?

אני סבור שהתחסנות היא המענה האסטרטגי לקורונה ושעלינו לעשות כל מאמץ כחברה וכמדינה להביא למקסימום מתחסנים. אני גם סבור כי במידה וועד ההורים הבית ספרי מאשר פעילות זו, יש לאפשר אותה בבתי הספר ולעודדה ככל הניתן. הקורונה מפגישה אחריות של שני משרדים בתחום בתי הספר, מטבע הדברים, יש שני קולות מקצועיים, הרופאים והמורים. במפגש הזה יינתנו דגשים אחרים מכל צד. המטרה דומה – לאפשר מערכת חינוך טובה ומתפקדת במינימום סיכונים בריאותיים.

באוגוסט שעבר ערכתי פיילוט עם מספר יועצים בהתנדבות למשרד החינוך בעיר אשקלון ובו הראנו כי כאשר כל העיר מתגייסת לסייע לבתי הספר ישנם חללים רבים בהם ניתן ללמוד.

קינלי שבעבר כיהן כראש מינהל חינוך בירושלים עסק רבות בנושא "נוער נושר" ונוער גבעות. בראיון הוא מתייחס להשפעת הקורונה על אותם נערים.

"הקורונה שימשה כמגבר לכלל התהליכים בישראל, גם לתהליך הנשירה, אחוז גדול של תלמידים לא קיבל מענה במערכות החינוך הרגילות והן התקשו להתאים עצמן למצב החדש. על אף שנתוני הנשירה הרשמיים נותרו כשהיו, הנשירה הסמויה מבתי הספר גדלה משמעותית".

חודש בכנסת, דברים שרואים משם לא רואים מכאן?

הכנסת מקום מרתק. למדתי לדעת שאם באים לעבוד קשה ועושים עבודה מקצועית, ניתן להשפיע רבות הן מספסלי האופוזיציה והן מספסלי הקואליציה. שמח להיות חלק מסיעת יש עתיד שמובילה היום תהליכים חשובים בחברה הישראלית. אני מרגיש שמקומי כאדם ציוני דתי בסיעת יש עתיד בכנסת ישראל מהווה המשך של הצו של מורי ורבי הרב יהודה עמיטל שלחפש בכל מקום שאני נמצא את קידוש השם ולברוח מחילול השם.

המפלגות החרדיות עוד יצטרפו לממשלה?

הקואליציה הנוכחית היא בשורה של חיבורים בחברה הישראלית ואני מרגיש שהחלק החסר בה הוא זה של המפלגות החרדיות. חלק מהחכי''ם במפלגת הציונות הדתית גם הם יכולים למצוא עצמם בקלות כחלק מהקואליציה הזו ואני חושב שהם ייצגו נאמנה את הציבור שהצביע להם אם יעשו זאת.

ממשלת בנט-לפיד או ממשלת שינוי, אפשר לעשות ולפעול שיש כל כך הרבה גוונים וכל אחד מושך למקום אחר?

"הקואליציה הזו בנויה על הסכמות ועל כך ששום צד לא מפתיע את חברו. על 80-90% מהדברים אנו מסכימים, אחרי שלוש שנים ללא תקציב הגיע הזמן שנפעל למען אותם דברים. לפיד הוכיח במערכת הבחירות האחרונה שהוא הפך למבוגר האחראי במערכת הפוליטית. כמי שלמד איתו חברותא וניהל איתו עשרות שעות של שיחות אישיות, אני חושב שהוא מתאים להנהיג את מדינת ישראל, כפי שאני מקווה שיקרה בעוד שנתיים. החיבור בין רחוקים בתוך מדינת ישאל הוא השליחות החברתית החשובה ביותר של כולנו".