נגיף או חיידק? התשובה תוך 15 דקות
נגיף או חיידק? התשובה תוך 15 דקותצילום: בית החולים הלל יפה

"היכולת להבחין בין גורם מחלה נגיפי או חיידקי הינה מהותית למתן טיפול מיטבי", כך על פי ד"ר מיכל שטיין, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות ומניעת זיהומים, וד"ר עדי קליין, מנהלת אגף הילדים של המרכז הרפואי הלל יפה, שהיו שותפות לתהליך הטמעת הבדיקה במעבדות בית החולים.

"מחד, איננו רוצים לפספס בטעות מחלות הנגרמות על ידי חיידק, ומאידך אנו מעוניינים להפחית שימוש יתר באנטיביוטיקה שעלול להזיק הן למטופל והן לגרום להיווצרותם של חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה".

"כיום הכלים העומדים לרשות הרופא בתהליך אבחון מקור הזיהום הם בין השאר בדיקה פיזית של הרופא, בדיקות מעבדה והדמיות. על בסיס התוצאות המתקבלות, ובשילוב שיקול דעת רפואי, מחליט הרופא האם וכיצד לטפל באנטיביוטיקה. עם זאת, בדיקות אלה לא תמיד מספקות תשובה חד-משמעית לגבי מקור המחלה, חיידקי או נגיפי. מהבחינה הזאת, המכשיר והבדיקה שמאפשר, מהווה כלי סיוע משמעותי ביותר בתהליך קבלת ההחלטות". במהלך העשור האחרון, יצרה חברת MeMed שיתופי פעולה עם מוסדות מחקר ורפואה מובילים בעולם, לרבות הצבא האמריקאי והאיחוד האירופי לצורך בדיקת יעילותה ותיקופה של בדיקת ה-MeMed BV. לאחרונה קיבלה הבדיקה, אישור לשיווק מסחרי בישראל ובאירופה. המרכז הרפואי הלל יפה הנו אחד מבתי החולים הראשונים בארץ ובאירופה בהם הבדיקה כבר מוטמעת בשגרת העבודה בחדרי המיון ובמחלקות השונות.

בשנת 2015 פותח הדור הראשון של הבדיקה ובוצעו מחקרים רבים לתיקופה. המרכז הרפואי "הלל יפה" לקח חלק מרכזי בתהליך זה. "עד כה בוצעה הבדיקה עבור מחלקת הילדים במתכונת הדור הראשון וארכה כ- 3.5 שעות עד לקבלת התשובה", מסבירה ד"ר מענית שפירא, מנהלת אגף מעבדות במרכז הרפואי הלל יפה.

"בנוסף דרשה תשומות רבות של כוח אדם מיומן גם בהרצת הבדיקה וגם בהקלדת הנתונים ידנית ולכן בוצעה רק פעם אחת ביום. "כיום, עם הטמעת הדור השני והכנסת מכשיר ה-MeMed Key, ניתן לקבל תשובה לשאלת האבחנה תוך 15 דקות בלבד. בנוסף הפך תהליך הרצת הבדיקה למהיר, פשוט ונוח למשתמש.

הבדיקה מתבססת על טכנולוגיה פורצת דרך המשלבת בינה מלאכותית ומדידת חלבונים של מערכת החיסון, בדיוק של למעלה מ- 90%. "המכשיר למעשה בודק רמות של שלושה חלבונים במערכת החיסון ובעזרת אלגוריתם מחשב את הסבירות לזיהום חיידקי או נגיפי ובכך מסייע לרופא באבחנה הקלינית וכן מונע שימוש יתר או שימוש חסר באנטיביוטיקה. המכשיר פועל 24/7 וניתן להפעלה על ידי כל עובד מעבדה שהוכשר לכך, מקצר משמעותית את זמן קבלת התוצאה ומסייע לרופא בחדר המיון לקבל החלטה מושכלת לגבי הטיפול הרצוי בזמן מתן אנטיביוטיקה", מוסיפה ומסכמת ד"ר שפירא, "ללא ספק מדובר בכלי ייעול למטפל ולמטופל".