פרופ' דוד צדוק
פרופ' דוד צדוק ערוץ 7, שערי צדק

פרופ' דוד צדוק, מנהל מחלקת עיניים בבית החולים שערי צדק, התארח באולפן ערוץ 7 לשיחה בנוגע לבעיית הקטרקט ולדרכי הטיפול בה.

פרופ' צדוק הסביר כי הקטרקט הינו עכירות מצטברת כתוצאה משינויים בעדשת העין. תהליך טבעי של הזדקנות העדשה. כשם שהשיער שלנו מלבין וכשם שהעור שלנו מתקמט, כך העדשה שלנו מתעכרת.

פרופ' צדוק קובע כי באופן עקרוני, ככל שהחיים יתארכו כך רבים יותר יסבלו מקטרקט, אך מציין עם זאת שניתן לטפל בתופעה בשיטות יעילות במיוחד.

לדבריו, רמת הירידה של חדות הראייה תלויה בשאלת העיתוי של הזיהוי והטיפול בתופעה. "כשמגיעים אלינו בשלבים הראשונים ישנו מעט סנוור ואיכות הצבעים פוחתת. ככל שממתינים, איכות הראייה יורדת, עד כדי מצב שבו כמעט ולא רואים שום דבר".

קטרקט היה הסיבה המובילה לעיוורון בעולם הישן, ובעולם המודרני הוא במקום השני ברשימת גורמי העיוורון, ולכן מתריע פרופ' צדוק וקורא לכל מי שחש ירידה באיכות הראייה לגשת להיבדק.

פרופ' צדוק סיפר על דרכי הטיפול בקטרקט במרכז הרפואי 'שערי צדק'. "אנו מפעילים מרכז לניתוחי קטרקט ובו צוות רופאים וציוד לאבחון ברמה הגבוהה בעולם, כמו גם ציוד הדמיה משוכלל ביותר המסוגל להדגים את איכות הראיה ובנוסף לתת לצוות מדידות, על מנת לדעת איזו עדשה נכון להשתיל. ההדמיה גם מדגימה את מה שקורה בחלק האחורי של העין".

הוא המשיך ופירט על ההליך והסביר כי אם מדובר בקטרקט, הטיפול הוא אך ורק בניתוח במהלכו מוציאים את העדשה העכורה ובמקומה שמים עדשה מלאכותית שקופה. מדובר בניתוח בהרדמה מקומית ללא אשפוז. במהלך הניתוח מאלחשים את העין באמצעות טיפות ייעודיות, ואין כאב במהלך הניתוח.

מיד לאחר הניתוח הראיה מטושטשת מעט, עקב הרחבת האישון, אך במהלך יום המחרת כבר מתחילים לראות טוב יותר, לאחר מספר ימים הראיה חוזרת למיטבה ממש כמו שהייתה בעבר.

פרופ' צדוק סיפר על היתרון של המרפאה בראשה הוא עומד, "המומחיות שלנו היא ביכולת לדייק את השתלת העדשה והכיוון שלה בתוך העין. כאן באות לידי ביטוי היכולות שלנו בשערי צדק, כאשר יש לנו ריכוז של מכשירים שמאפשרים לבדוק במדויק את עוצמת הצילינדר, את המיקום של העדשה בעין. אנחנו משדרים את זה מחדר הבדיקה במרפאה לעיניות המיקרוסקופ בחדר הניתוח וכך המנתח רואה בחדר הניתוח בדיוק את מה שהמכשיר מדד במרפאה והוא יכול להציב את העדשה במקום הנכון בתוך העין".

בסיום דבריו הדגיש פרופ' צדוק כי משום שמדובר בניתוח על כל המשתמע מכך, לכן יש משמעות קריטית למקום בו הוא מתבצע ולאנשים המצבעים אותו, ואין לחשוב שניתן לבצע את התהליך בכל מקום ולקבל תוצאה דומה. "זה ניתוח שמצריך הכנה טובה, דרושים מנתחים מנוסים ומעקב טוב אחרי הניתוח. אם יש את כל אלה התוצאה הניתוחית יכולה להיות מעולה".

פרופ' דוד צדוק וד"ר עדי אבולעפיה נכנסו לרשימה היוקרתית של דירוג רופאי העיניים הטובים בישראל ב- DUN'S 100.

להתייעצות עם מומחי העיניים של שערי צדק בהודעת וואטסאפ לחצו כאן

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו