קורונה ומשכנתא
קורונה ומשכנתא iStock

אחרי רפורמת מעונות היום - כעת הדיור: על פי המסתמן במסגרת חוק ההסדרים וחוק התקציב, יוקשחו התנאים בקבלת משכנתאות לזכאים באופן שיפגע בעיקר בשכבות החלשות.

במסגרת חוק ההסדרים וחוק התקציב, מסתמן כי רף הזכאות לקבלת הלוואה ממשלתית לדיור יעלה מ-599 נקודות כיום ל-2,000.

המשמעות היא שכדי לקבל הלוואה ממשלתית לדיור יידרשו נוטלי המשכנתאות להציג יותר נקודות זיכוי, בין היתר בתחום מיצוי כושר ההשתכרות של של בני הזוג.

באוצר טענו ששוק המשכנתאות משוכלל דיו מזה שנים ואין יותר צורך אמיתי בסבסוד הריבית. "שיעורי הריבית הממוצעת על משכנתאות נמוכים ביותר ובכך ניתן להשיג משכנתא בתנאים זולים דרך המערכת הבנקאית, ואין עוד צורך בסבסוד הריבית על ידי המדינה באמצעות המנגנונים השונים המיועדים לכך".

דא עקא, שוק הבנקאות מציע הלוואות טובות יחסית אך בעיקר למי שמציג תנאי השתכרות טובים, מה ששוב ירחיק את חלום הדירה מהשכבות החלשות.

באוצר אף מבקשים להוריד את המחיר המקסימלי של דירה לרכישה עם הלוואה ממשלתית ל-2 מיליון שקלים. גם כאן נטען שמשפחה מרובת ילדים המבקשת להתגורר בדירת חמישה חדרים תקשה להיעזר בהלוואה הממשלתית על פי התנאים העתידיים.

ח״כ מאיר פרוש אמר בתגובה כי ״שר האוצר החליט להתעמר בציבור החרדי ובשכבות החלשות בישראל. זה התחיל בגזירת המעונות ששלחה את ההורים לבית וממשיך בגזירת המשכנתאות שתוציא את החרדים מהבית. אף אחד מהממשלה הזו לא יחמוק מהאחריות הישירה לאכזריות הזו״.

יו"ר סיעת ש"ס בכנסת ח"כ מיכאל מלכיאלי, אמר בתגובה: "מודרים מהמעונות - תישארו בבית. מס על חשמל חד פעמי - נצא לתל אביב. תשלום אגרת גודש - נישאר בבית. כעת הולכים לנו על הראש - 'על הבית'. זו ממשלה אכזרית נטולת חמלה".