הדמיית הנגשת מערת המכפלה
הדמיית הנגשת מערת המכפלה צילום: דוברות

לאחר שש שנות מאבק ותהליך ארוך מול גורמים רבים, העבודות להנגשת ושיפוץ מערת המכפלה החלו אתמול (ראשון).

בהתאם להחלטת שר הביטחון בני גנץ, החלו העבודות שמתבצעות על ידי אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון ובפיקוח קמ"ט (קצין מטה) ארכיאולוגיה של המנהל האזרחי, וצפויות להימשך כחצי שנה.

פתרון הנגשת מערת המכפלה כולל בניית ציר גישה ממתחם החניות לרחבת המערה, ומעלון עם גשר שיאפשר למתפללים בני כל הדתות להגיע לאתר.

שי גליק, מנכ"ל 'בצלמו' שהוביל את המאבק למען הנגשת מערת המכפלה, מסר: "מדובר ביום היסטורי. התחלת עבודות הבניה להנגשת המערה זה ניצחון לזכויות אדם. לכל אדם יש זכות להגיע לבקר ולהתפלל בקברי אבות ואמהות".

"אני רוצה להודות לראש הממשלה הקודם והנוכחי שאישרו את ביצוע הדבר, ולהודות לשר הביטחון שלא היסס והורה להנגיש בפועל את המקום. נמשיך ללוות את העבודות עד לפיתרון ההנגשה המלא כדי שכל אדם יוכל להגיע בכבוד", כך שי גליק.

יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר מסר בתגובה: "טוב שהעבודות התחילו סוף סוף, אבל דרך הייסורים שצריכים לעבור בעניין כל כך הומני למען הנגשת מערת המכפלה לנכים, לא מתקבלת על הדעת וצריכה להדליק נורה אדומה. בושה וחרפה שבמדינה ריבונית צריכים להתחנן כדי לבנות מעלון לנכים באתר קדוש ליהודים בו שוכנים אבות האומה".

הנגשת מערת המכפלה
צילום: בצלמו

ח"כ קטי שטרית מהליכוד מסרה: ""התרגשתי הבוקר לראות שהעבודות החלו. מיומי הראשון בכנסת שהתחלתי לפעול למען המטרה הזאת, אמרתי שלא אנוח ולא אשקוט עד שאשיג את המטרה שהמעלית תפעל לטובת ציבור בעלי המוגבלויות באתר השני בחשיבותו לעם היהודי. הנגשת מערת המכפלה, בה קבורים אבות האומה הישראלית הינה מטרה חשובה מאין כמוה. היא צעד הומניטרי ובעל חשיבות היסטורית לאלפי מתפללים בעלי מוגבלויות שנבצרת מהם גישה למערת המכפלה בהיעדר גישה מותאמת לצרכיהם".

"מעל לשנתיים פעלתי בכל הכלים הפרלמנטריים שברשותי על מנת להסיר את החסמים המשפטיים והבירוקרטיים בכדי להנגיש את מערת המכפלה ואני שמחה שזה קורה. זה הישג גדול, המאבק השתלם ואני נרגשת מאוד", כך ח"כ קטי שטרית.

ח״כ אופיר סופר (הציונות הדתית) הגיב: "מוטב מאוחר מאשר אף פעם לא. לאחר שנים של סחבת טוב עשה השר גנץ כשאישר את הנגשת קברי האמהות והאבות במערת המכפלה לבעלי מוגבלויות. כמי שהיה שותף להעלאת הנושא לסדר יומה של הכנסת - אני מברך על תחילת העבודות ומודה לחברת הכנסת קטי שטרית ולשי גליק מארגון בצלמו על השותפות בהובלת המאבק".

אליהו ליבמן ראש המועצה המקומית קרית ארבע חברון מסר: "חבל שאירוע כזה אלמנטרי של הנגשת מערת המכפלה שאליה מגיעים למעלה ממיליון איש בשנה הופך לפארסה של שנים. יש לא מעט אנשים שלא יכולים להגיע לציון הקבר רק בגלל שהם מתניידים על גבי כסאות גלגלים, זה מחזה קורע לב וטוב שהכיוון כעת הוא חיובי".

"אני כן שמח שאחרי כל כך הרבה מאבקים של המועצה ושלי הגענו ליום הזה, אנחנו לא חוגגים כעת אלא נחגוג בסיום ההנגשה שאני מקווה שתבוצע במהירות וללא כל הפרעות מצד פורעים ואוייבים שרוצים להשאיר את המצב על כנו. אני מזמין את עם ישראל להגיע לעיר האבות חברון ולטייל במקום שהוא משורשי הנשמה היהודית והעם היהודי", כך אליהו ליבמן.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו