תום ואווזי הבר
תום ואווזי הבר צילום: רד קייפ הפצה

אחד מנכסי התרבות והספרות בעולם כולו ובארץ בפרט, הוא סיפורו של נילס הולגרסן, שיצא בעבר כספר ועכשיו בסרט ' הרפתקאות תום ואווזי הבר'.

נתחיל בספר, המתאר את קורותיו של נילס, ילד שובב החי בחווה בשוודיה. נילס הוא עצלן וחסר כל התחשבות בזולת, המתאכזר לחיות בחווה של הוריו. כעונש על מעלליו נילס מצטרף בעל כרחו לאווזי הבר למסע הרפתקאות ברחבי שוודיה. במהלך המסע אופיו של נילס משתנה והוא הופך לידיד החיות. בסוף הסיפור חוזר נילס להיות כאחד האדם, אך מזגו שהשתנה לטובה מלווה אותו בהמשך חייו.
מסעו של נילס הוא סיפור מסגרת לסיפורי-עם, מעשיות ואנקדוטות משוודיה, אליהן נחשף נילס במהלך המסע.

ולסרט. הסרט כדרכו של סרט, שינה מעט את הסיפור ובמקום היותו ילד שובב, הוא בן להורים גרושים שחי אצל אימו שעכשיו שולחת אותו לחופשת הקיץ כדי להיות עם אביו. אלא שאביו, כריסטיאן, הוא אורניתולוג אשר שואף בכוחות עצמו להציל זן אווזים נכחדים על ידי לימוד נדידת האווזים באמצעות מטוס זעיר. במקום ניל , השם החדש הוא תומאס או בעברית תום שהוא ילד עירוני שאינו מחובר כל כך, (בלשון המעטה) לבעלי חיים ובוודאי לא לאווזים. אבל כאן מתרחש המהפך הנפלא.

במהרה תומאס הסקפטי נקשר לאווזים הקטנים והופך לחלק משמעותי בתוכנית של אביו ויחדיו הם יוצאים למסע פנטסטי אשר ישנה את חייהם לעד.

הסרט מבוסס על סיפורו האמיתי של כריסטיאן מאלק - צלם וטייס מטוסי אולטרה לייט שהפך ל"אמא אווזה", במטרה לצלם אווזים במעופם עבור תכנית טבע ברשת BBC.

מאלק גידל מספר גוזלי אווזים שעם הזמן זיהו אותו כאימא לכל דבר והם עפים לצידו ללא כל חשש.

כיום, בעקבות החוויה, מאלק החליט להקדיש את חייו לגידול ואימון אווזים בניסיון לעזור להם להגר לאזורים בטוחים יותר, כדי לעצור את הירידה במספרם, והוא מפעיל מאלק חווה בצרפת, בה ניתן לעוף עם האווזים ולחות את אשר חווה תום בסרט.

103 דקות קסומות, מהנות ומלמדות.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו