אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמן צילום: חזקי ברוך

הביקורת החריפה על שרי הממשלה הבכירים, ובהם אביגדור ליברמן, הנפקדים מישיבות קבינט הקורונה, לא הרתיעה את שר האוצר.

בריאיון נרחב לגולן יוכפז וענת דוידוב ב־103fm הבהיר ליברמן כי אין בכוונתו להתייצב לישיבות האלה ("צריך גם לעבוד"), הדף את הטענות כי אנחנו עומדים בפני סגר בחגים ("עוזר לתקשורת ופוגע בכלכלה") - וכמובן, המשיך למתוח ביקורת על ראש האופוזיציה בנימין נתניהו ("הוא פתטי").

בשבוע שעבר פורסם כי שר החוץ וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד ושר האוצר אביגדור ליברמן נעדרו מדיוני קבינט הקורונה, והאופוזיציה מיהרה לתקוף ולטעון כי זוהי "בושה וחרפה". השר ליברמן הדגיש: "אני לא משתתף ולא מתכוון להשתתף". הוא לא קיבל את הטענה כי מדובר בבריחה מאחריות, ואמר: "חס וחלילה, אני מעולם לא בורח. השתתפות בוועדת השרים או קבינט כזה או אחר לא פוטרת מאחריות - אבל אני חושב שאני בקיא לא פחות מכל השרים שמשתתפים בקבינט הקורונה".

עוד אמר שר האוצר כי "אני חושב שלא מספיק להשתתף בישיבות, צריך גם לעבוד. לכן מהשבוע הראשון עשינו חלוקת סמכויות וגזרה עם השר חמד עמאר במשרד האוצר, והודעתי מראש שאני חבר בקבינט הביטחוני־מדיני והוא חבר בוועדת קורונה". ליברמן הדף את שאלת יוכפז על העומס והקושי בעבודתו, ואמר: "עמאר מסוגל להציג את זה לא פחות טוב ממני. אני לא יכול לשבת בכל הוועדות. תפסת מרובה - לא תפסת כלום".

בחודשים הראשונים שלו בתפקיד, הצליח ליברמן להעביר בממשלה את תקציב המדינה הראשון מזה 3 שנים. השר אופטימי כי גם כשיגיע לכנסת, יעבור ב־3 קריאות. עם זאת, הדגיש כי "לעולם התקציב לא יוצא כמו שנכנס. הרפורמות נועדו להוזיל את יוקר המחיה, לפשט את החיים וגם בסופו של דבר להביא כסף ולא לקחת את הכסף".

לטענת ליברמן, הביקורת על מיסים חדשים הכלולים בחוק ההסדרים היא "פשוט שקר וכזב", וכי "אין מיסים חדשים - יש ניסיון לשנות דפוסי התנהגות והכסף שאנחנו גובים על משקאות ממותקים בא לשפר את איכות הסביבה ולא נכנס לתקציב או נועד לתקציב". כך גם, לשיטתו, בנושא כלים חד־פעמיים, אשר צריכתם בישראל גבוהה, לדבריו, פי 5 מאשר באיחוד האירופי.

גם אחרי אישור התקציב, כשלקואליציה יהיה תאריך תפוגה ארוך יותר, ליברמן לא צופה שיתוף פעולה עם המפלגות החרדיות. "ש"ס ויהדות התורה הן לא חלק מהקואליציה הזאת ואני לא רואה כל סיבה לשנות את הרכב הקואליציה", הדגיש, "הקואליציה מתפקדת - ראינו את זה בנושא התקציב, בשורה של חוקי יסוד, בבחירת הנציגים לוועדה למינוי שופטים ודיינים. אני לא רואה כל צורך כרגע להכניס את ש"ס ויהדות התורה לקואליציה לא לפני התקציב ולא אחריו".

תטיל וטו?
"השוני בממשלה הזאת שהאווירה אחרת. לא צריך וטו, יש הידברות ופירגון הדדי, אנחנו לא מדברים במונחים של וטו - אבל העמדות, אני חושב, ברורות".

אלי אבידר? "אני מכבד"; נתניהו? "שייך לעבר"

לאורך הריאיון התייחס ליברמן למינוי הח"כ ממפלגתו, אלי אבידר, לשר בממשלה, ולא קיבל את השאלה כי אבידר "הצליח לכופף" אותו. "אני לא חושב שצריך לכופף אותי, אם לא הייתי רוצה הוא לא היה מתמנה. אבידר הוא חלק מהקואליציה וזה מה שחשוב - והוא אפילו התחסן שזה עוד יותר חשוב", אמר ליברמן, והוסיף: "אני חושב שאלי אבידר עשה את הבחירה שלו, רצונו של אדם כבודו ואני מכבד".

מה חשבת על ההשוואה שעשה נתניהו בינו לבין מסי - כשצייץ שאגדות חוזרות לשחק?
"נתניהו שייך לעבר, הוא איש של אתמול, אני אפילו קצת מרחם עליו, על כל הגעגועים שלו. כבודו במקומו מונח - הייתה לו תרומה בתחומים כאלו ואחרים".

מרחם עליו?
"כן, כל הניסיון הזה פתטי. להציג עצמו כרה"מ כל הזמן, ואתה רואה אותו יושב בדיוני הלילה בהצבעות בכנסת. אני חושב שבניגוד לשחקנים אחרים גדולים מהעבר, שידעו מתי הגיע הזמן לתלות נעליים, הוא פספס את ההזדמנות הזאת. לו היה דואג למחנה הימין היה מוותר על מקומו, והליכוד היה בלי שום מאמץ מקים ממשלת ימין כמו שצריך. הוא החליט להקריב את המחנה הלאומי לטובת ענייניו האישיים - וחבל על כך".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו