פגישת חברי הכנסת עם ראש העיר
פגישת חברי הכנסת עם ראש העיר ללא

מאבק עיריית בני ברק מול 'חברא-קדישא' תל אביב עולה מדרגה: על רקע הגשת העתירה נגד עיריית בני ברק המבקשת לקבור את נפטריה בקבורת שדה, חברי סיעת' דגל התורה' בכנסת ערכו אתמול 'ישיבת חיזוק ומחאה' בלשכת ראש העיר בני ברק אברהם רובינשטיין.

במהלך הישיבה הנוכחים גיבו וחיזקו את ראש העיר על "הצלחתו במאבקו למען תושבי בני ברק ולמען כבוד המת בהסכם עם חברא קדישא פתח תקווה לקבורה ראויה כהלכה לנפטרי העיר במחיר שווה לכל נפש", כלשון ההודעה שפורסמה לאחר הפגישה.

על פי ההודעה, ההסכם שאושר במועצת העיר "ימנע מראות קשים של ביזוי המת, כפי שארע לצערנו לא אחת בשנים האחרונות, בעצירת ועיכוב הלוויות לצורך גיוס כספים למימון עלויות הקבורה הכבדות מנשוא".

בהמשך תקפו חברי הכנסת את הנהלת חברא-קדישא תל אביב. "לצערנו, גורם אינטרסנט בוחש ופועל בצורות שונות למנוע את מימוש ההסכם לרווחת תושבי העיר, עד כדי הליכה לערכאות.

בדבריהם הבהירו: "חברי הסיעה יסייעו בכל הכלים העומדים לרשותם למימוש ההסכם למען תושבי העיר בני ברק, למען כבוד המת ולמען קבורת שדה כהוראת מרנן ורבנן".

כזכור, בשבועות האחרונים מתרחש עימות חריג בימים אלו בין עיריית בני ברק לחברה קדישא תל אביב, בנוגע למקום קבורתם של תושבי בני ברק.

כמו בכל הארץ, גם בבני ברק נתקלו במצוקת קבורה, אלא שבעיר החרדית הבעיה גדולה יותר מכיוון שתושבים רבים רוצים להיקבר בקבורת שדה, כלומר על האדמה עצמה, מתוך אמונה שמדובר בשיטה הנכונה והמהודרת ביותר, ואילו ברוב בתי העלמין הקבורה היא קבורה רוויה - בקומות.

המצוקה הביאה לכך שתושבים רבים החלו לשלם סכומי עתק בבתי עלמין בפתח תקווה, בתל אביב ובבתי עלמין פרטיים כדי לקבור את יקיריהם בשיטה הישנה.

בעיתון "ישראל היום" פורסם כי לאחרונה הגיעו בבני ברק, בהובלת ראש העיר אברהם רובינשטיין, להסכם עם עיריית אלעד, שלפיו ייקברו המתים בבית העלמין החדש בעיר. הפתרון מספק את התושבים של בני ברק, שמקבלים קבורת שדה, ואת העירייה שמצאה פתרון זול לתושבים שלה. אלא שבחברה קדישא תל אביב זעמו על ההחלטה, מכיוון שלטענתם ההסכם מול אלעד נעשה שלא כדין וללא מכרז כנהוג, ולכן הגישו בקשה לצו ביניים בביהמ"ש המחוזי בתל אביב, בדרישה לעצור את ההסכם. בבני ברק, טענו מנגד שהתביעה היא קנטרנית.

העירייה בעקבות בקשת צו ההגנה כתבה כי: "זוהי טרחה מיותרת, בזבוז זמן שיפוטי ובקשת סרק שאין מאחוריה מאומה. נדמה שלפני שמגישים בקשת ביניים שכזו - בקשה מקוממת מאין כמותה - האצבעות על המקלדת צריכות לרעוד. הלוא בקשה זו עלולה להביא לדחייה, לפרק זמן בלתי ידוע, של מתן אפשרות למשפחות שהאמצעים לא בידן לקבור את קרוביהן בכבוד, בלא צורך לשלם תשלומי עתק. לשם מה? וכי עסקינן בעסק של העותרת, שנפגע כתוצאה מכך שנפטרי העיר ייקברו במקום אחר? כלום לא יהיו לה מספיק נפטרים שבהם תוכל לעסוק?"

יש לציין כי בבתי העלמין בתל אביב אין כמעט אפשרות לקבור קבורת שדה אלא רק קבורה רוויה, בוודאי לא בסדרי הגודל הדרושים לעיר גדולה כמו בני ברק. בחברה קדישא תל אביב טוענים כי אמנם דרישת העיר לגיטימית בעיקרה, אך היא מפלה אותם מכיוון שהממשלה היא שדורשת לבצע קבורה רוויה.

מנכ"ל חברה קדישא תל אביב, אברהם מנלה, הוסיף: "נעשה כאן מעשה לא ישר. לא יכול להיות שבני ברק תבוא ותפעל ללא מכרז, תיקח חברה קדישא שתספק שירותי קבורת שדה, כשעל פי מדינת ישראל מותר לבצע רק קבורה רוויה".

עוד הוסיף: "הטענה שלנו היא לא פחות כלפי הממשלה, מכיוון שמדובר באיפה ואיפה. אם הממשלה חושבת שקבורת שדה היא הפתרון הראוי - אני תומך, אבל שהפתרון יהיה לכולם. בוודאי לא ייתכן שיהיה פתרון בחלטורה, שכל אחד יפנה למי שמתחשק לו. לא ייתכן שידרשו ממני להשקיע מאות מיליונים בבנייה, ויאפשרו לגוף אחר לבוא ולמצוא פתרון בלי מכרז. שבני ברק תגיש עתירה לבג"ץ ותדרוש פתרון לתושבים שלה, לא על חשבוננו".