טרנטינו
טרנטינו REUTERS

פסטיבל הקולנוע ירושלים הוא אירוע הקולנוע הגדול והוותיק בישראל, והפתיחה שלו בעוד כשבועיים היא אחד האירועים הגדולים בלוח השנה של הקולנוע הישראלי.

התוכנית האמנותית של הפסטיבל תכלול הקרנה של כ-150 סרטים מ-50 מדינות המשקפים את מיטב היבול השנתי, הישראלי והבינלאומי, ובכלל זה סרטים שהוקרנו וזכו בפרסים בפסטיבלים בינלאומיים מובילים בעולם, בהם ברלין, קאן, ונציה, סאנדנס ועוד.

השנה הצליחו מארגני הפסטיבל להשיג אורח כבוד מיוחד - לא פחות מהבמאי זוכה שני פרסי האוסקר קוונטין טרנטינו, שמתגורר בארץ יחד עם אשתו דניאלה (ביתו של צביקה פיק). טרנטינו לא רק יתארח בפסטיבל, אלא גם יציג תוכנית סרטים מיוחדת שאצר שכולה מחווה לסרטי חברת קאנון של המפיקים הישראלים יורם גלובוס ומנחם גולן.

התוכנית כוללת שמונה סרטים שיוצגו בפילם 35 מ"מ: "מחץ הדלתא", "השגריר", "משאלת מוות 4", "קינג'ייט", "הכלוב העירום", "רכבת אל החופש", "עשר דקות לחצות", "עכבר הברים".

קאנון גרופ היא חברה אמריקאית אשר הפיקה והפיצה סרטי קולנוע בשנת 1967 עד 1993. בשנת 1979 רכשו את הבעלות על החברה צמד המפיקים הישראלים יורם גלובוס ומנחם גולן והצלחת החברה מיוחסת להם.

מנחם גולן ויורם גלובוס עם מייסדת הסינמטק ליה ון ליר והבמאית הילה מדליה מפסטיבל הקולנוע ירושלים 2014 לרגל בכורת הסרט "גו-גו בויז" (בבימוי מדליה). גולן וגלובס הגיעו יחד לפסטיבל באותו הקיץ וזו היתה הופעתם האחרונה יחד. כעבור שלושה שבועות נפטר מנחם גולן
צילום:ניר שאנני

גולן וגלובוס התאימו את הפקות החברה לדרישות השוק בשנות השמונים לסרטי פעולה, ותוך מספר שנים נחשבו כמפיקי על הוליוודיים, וקאנון גרופ נחשבה לאחת מחברות הפקת הסרטים הגדולות בעולם. בין הסרטים שהופקו על ידי החברה במהלך שנות השמונים ניתן למצוא את "נינג'ה אמריקאי", "מחץ הדלתא", "משאלת מוות 2" ועוד.

בסוף שנות ה-80 הרחיבו השניים את פעילות הקבוצה ברכישת רשתות בתי קולנוע ואולפנים ברחבי העולם בעיקר באירופה. אחד הסרטים האחרונים שהופקו על ידי גולן וגלובוס היה הסרט "מכונת תופת" של ז'אן קלוד ואן-דם.

בנוסף, אירועי הפסטיבל יכללו תחרויות סרטים נושאות פרסים עם צוותי שיפוט בינלאומיים לקולנוע ישראלי ובינלאומי, אירועים מקצועיים לתעשיית הקולנוע, מפגשים עם יוצרי קולנוע מובילים מן הארץ והעולם, סדנאות מקצועיות בתחום הקולנוע, הקרנות בכורה נוצצות, מסיבות, מופעים, הקרנות סרטים, אירועי חוצות בהיקף נרחב ועוד.

השנה יקיים הפסטיבל זו השנה הרביעית בית קולנוע נודד - "משאיות הקולנוע" (Film Trucks) המאובזרות בציוד הקרנה איכותי שיסיירו בשכונות העיר ויקרינו לקהל הרחב, ללא תשלום, ממיטב סרטי הפסטיבל. סרטי הפסטיבל יוקרנו בסינמטק ירושלים, בקולנוע לב סמדר ובמוקדים נוספים ברחבי העיר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו