אסון התאומים
אסון התאומים פלאש 90

אחרי שמשפחות הקורבנות דרשו כי לא יגיע לאזכרה אם לא יפרסם מסמכים חסויים העשויים לחשוף את המעורבות של ממשלת סעודיה באימון, תכנון וביצוע פיגועי התאומים בשנת 2001, הנשיא האמריקני ג'ון ביידן הורה למשרד המשפטים "לבחון מחדש" את המסמכים ולפרסם חלק מהם.

"הממשל שלי מחויב להבטיח את רמת השקיפות המרבית האפשרית על פי החוק, תוך הקפדה על הנחיות בנושא שמירת סודות המדינה. ברוח זו, אני מברך על ההוראה למשרד המשפטים היום, אשר מתחייב לערוך בדיקה חדשה של מסמכים אשר עליהם הממשלה הטילה בעבר איפול וסודיות, ולעשות זאת במהירות האפשרית", אמר ביידן.

על פי דיווח ב"ניו יורק טיימס" במהלך דיון בבית המשפט ביום שני, בו הגישו בני משפחות הקורבנות עתירה נגד ממשלת סעודיה בטענה כי הייתה מעורבת בתכנון הפיגועים, אמר נציג משרד המשפטים האמריקאי כי "ה-FBI השלים לאחרונה סיים לאחרונה חלק מחקירתו בנושא פיגועי 11 בספטמבר ויתחיל בקרוב בבחינה מחודשת של מסמכים שהיו סודיים בעבר. ה-FBI החליט לבחון מחדש את המסמכים על מנת להחליט איזה מידע נוסף ניתן יהיה לפרסם. ה-FBI יחשוף את המידע הזה במהירות האפשרית".

במכתב שנחתם על ידי 1,800 בני משפחות ההרוגים בפיגוע, שגבה את חייהם של כמעט 3,000 בני אדם, דרשו בני המשפחות מהנשיא ביידן שלא להגיע לטקס האזכרה השנתי בחודש הבא אם לא יפרסם את הדוחות הסודיים סביב המעורבות הסעודית בפיגוע.

"עשרים שנה לאחר מכן, פשוט אין סיבה, לרבות טענות בלתי יעילות של 'ביטחון לאומי' או אחרות, לשמור על מידע זה בסוד. אבל אם הנשיא ביידן יתנער מהמחויבות ויבחר בצד של ממשלת סעודיה, אנו ניאלץ להתנגד בפומבי לכל השתתפות של ממשלו בטקס הזיכרון של 11 בספטמבר", נכתב בעצומה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו