פריד בבית אל. ארכיון
פריד בבית אל. ארכיון צילום: חזקי עזרא

בבית אל נערכים למופע הקיץ הגדול בו יחברו על בימה אחת שורה של אמנים בפני קהל תושבי המועצה ורבים שמגיעים מחוצה לו. ראש המועצה המקומית, שי אלון, מספר על הצפוי במופע שהפך בשנים האחרונות למסורת.

"כל ההתחלות קשות", אומר שי אלון בהתייחסו להחלטה לקבע מסורת של הופעות ענק במועצה. ראשית הרעיון, הוא מספר, בגוש קטיף ומופעי הקיץ שם. "בתקופת גוש קטיף היה פסטיבל קיץ מדי שנה, והיינו פוקדים את המופעים הללו בכל קיץ. החלום הזה נעלם כמו כל יישובי הגוש. חשבתי לעצמי שנעשה את זה בחבל הארץ שלנו".

"לפני שמונה שנים נכנסתי לתפקידי במועצת בית אל ואמרתי שאני רוצה אירוע עם אלפי אנשים פתוח לכל תושבי ישראל ולא רק עבור תושבי מזרח בנימין. אמרו לי שזו הפקה מטורפת עם הרבה מאוד כסף, אמנים שדורשים סטנדרט גבוה של טכנולוגיה, והציעו לי לרדת מהסיפור, אבל בדיוק האמירה הזו היא שדירבנה אותי להוכיח שזה אפשרי".

ממשיך אלון ומספר: "בנינו מודל כלכלי ששותפים לו מגוון אנשים יחד עם משרדי ממשלה, בעלי עסקים כבעלי חסויות והמועצה המקומית שגם היא צריכה להיות שותפה והבאנו לכאן אמנים מהשורה הראשונה בישראל. אין אמן מהשורה הראשונה שמתאים תרבותית ומעוניין להגיע לבית אל, שלא הגיע. היו כאן אברהם פריד, יעקב שווייקי, שלומי שבת, קובי אפללו, חנן בן ארי, ישי ריבו, עקיבא תורג'מן. הפעם אברהם טל, נתן גושן, הפרויקט של רביבו ואחרים". לזאת הוא מוסיף ומגלה כמעט בסוד כי "גם המפיקים שלנו לא יודעים שגם אריאל זילבר יגיע וישיר".

"אני נרגש במופעים האלה וכשמתחילים השירים אני חוזר לתקופת תנועת הנער כשהיינו מקפצים", אומר שי אלון ומדגיש כי מדובר ב"הפקה משותפת. האמנים עושים הכנות ביחד ודואטים ביחד. זה החיבור האמתי של נאום השבטים".

ועם זאת, שאלנו את שי אלון אם העובדה שעל במה אחת מופיעים אמנים מסגנונות יצירה שונים לא מביאה צופים לחוש קצת מאוכזבים, שכן הם מתחברים לסוג מסוים של מוסיקה, ובהופעה ישנם סוגים שונים? "אני מבקש מאותם אנשים, אם יש לכם אוזן מוסיקאלית ואתם אוהבים מוסיקה תטו אוזן. אל תלכו רגע אחרי הפרויקט של רביבו, תשמעו מה יש לאמנים האחרים לומר", משיב אלון הרואה בשילוב הכוחות על הבמה הזדמנות להיכרות עם מגוון תרבותי רחב. "כל אחד מגיע ממקום אחר של תרבות ועולם מוסיקאלי, והוא מביא אותו בצורה המקצועית הטובה ביותר. כך גם אני למדתי לאהוב עם השנים מגוון סגנונות".

לרכישת כרטיסים לחצו כאן

על התרשמות אחת מהמופעים בבית אל, אבל מצידם של האמנים עצמם, מספר שי אלון: "מוטי שטיינמץ היה בניחום אבלים של בני גל ז"ל שהיה חי בבית אל כעשרים שנה. שלחו לי הקלטה של השיחה שהתפתחה במקום, וכשעלה שמה של בית אל, מוטי שטיינמץ אמר שהוא לא הכיר את בית אל אבל ההופעה שלו כאן הייתה ההופעה הטובה ביותר שלו". על ההופעה הזו הוא מוסיף ומציין כי "באמצע ההופעה הוא היה צריך לנוח, אחרי שלא יכול היה לשאת את האנרגיות. הוא סיפר את זה וכתב על זה לאנשים".

דוגמא נוספת היא עדותו של אברהם פריד שאחרי ההופעה בבית אל אמר לי ש"הוא חייב את הקהל הזה אתו לכל מקום בארץ. זה קהל שיודע להחזיר טובה למי שמתאמצים כדי לשמוח איתם. זה קורה בגלל שיעקב אבינו היה אצלנו לפני 3800 שנה ואמר שאפשר לחבר שמים וארץ".

האם יש מי מהאמנים שלא יופיע בבית אל? "עד היום כל מי שפנינו אליו, מגיע", הוא משיב אך גם מודה שאין מגמה לאתגר. "למקום עצמו יש את הנוף ואת הדרך, וזה סותר תפיסות עולם אחרות של אמנים אחרים שהם מעטים בנוף הישראלי. בנוסף, יש מי שעלול להכעיס אנשים ואנחנו לא רוצים להגיע למקומות הללו".

המופע שיתקיים ביום ראשון הקרוב יתקיים תחת מגבלות הקורונה הצפויות להתפרסם בבוקר יום ראשון, אך שי אלון מציין שמאחר ומדובר בהופעה באוויר הפתוח הצפי הוא למינימום הגבלות שלכל היותר יבואו לידי ביטוי בחובת עטיית מסכה ולא מעבר לכך.

לרכישת כרטיסים לחצו כאן